2020

 
Observer
Location
Country
yy
mm
dd
UT-Start
UT-End
Forms
Deg
Br
Image
CR
Holler
Germany
2020
05
01-02
23:00
23:25
1
Ronald van Dijk
Zwolle
the Netherlands
2020
05
19-20
2100
2300
30
1
Henning Untiedt
Tröndel, North Germany
Germany
2020
05
19-20
21:00
22:30
I
3,5
1
O. SQUARRA
Rostock
Germany
2020
05
19-20
21:36
22:00
II
4
1
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
05
22-23
20:30
22:30
5
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2020
05
24-25
00:57
01:45
4
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
05
24-25
21:59
22:45
?II
15
1
L. Kranich
Kiel
Germany
2020
05
25-26
00:00
01:00
IIab, IIIab
11
3
B. H. Granslo
Oslo
Norway
2020
05
25-26
00:10
00:20
I,III,IV
60
3
Jørgen Konrad
Lübbecke
Germany
2020
05
25-26
01:02
01:54
I, IIa+b, IIIa, O
-
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
05
26-27
01:25
02:00
I, II
12
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
05
28-29
00:15
00:50
II,III
12
2
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2020
05
28-29
00:50
01:05
NLC II
5
2
Simon Herbst
Pönitz near Leipzig, Saxony
Germany
2020
05
28-29
00:50
01:25
7
1
Jørgen Konrad
Lübbecke
Germany
2020
05
30-31
00:19
02:00
I, IIa+b, IIIa+b
39
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
05
30-31
00:20
02:32
I,II,III,IV,S
80
4
T. McEwan
Dalry
Scotland
2020
05
30-31
00:25
02:30
I,II,III
55
3
John Rowlands
Anglesey
Wales
2020
05
30-31
00:40
02:30
8
4
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2020
05
30-31
00:45
01:15
II
4
2
Denis Buczynski
Tarbatness
Scotland UK
2020
05
30-31
01:00
03:00
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
05
30-31
01:17
02:03
II, O
~50
2
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
05
30-31
01:25
02:00
~12
3
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2020
05
30-31
01:30
01:40
II, III
12
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire (Lat. 51.42 N)
England, UK
2020
05
30-31
01:30
02:00
3
3
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2020
05
30-31
02:20
02:45
IIa
10
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
05
30-31
21:15
23:45
20
2
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2020
05
30-31
22.45
00.45
I, IIIa
12
2
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
05
30-31
23.30
02.30
1,2,3,4
85
4
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2020
05
30-31
23:15
02:30
II
20
3
C.Young
Haddington
Scotland
2020
05
30-31
23:25
23:55
IIa
10
2
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
05
30-31
23:45
02:00
I, II, II, IV, S
70
4
Ralf Künnemann
Wardenburg/Oldenburg
Germany
2020
05
31-32
00:15
1:00
II
3
2
James Fraser
Alness
Scotland
2020
05
31-32
00:44
01:30
I,III
10
1
John Rowlands
Anglesey
Wales
2020
05
31-32
00:45
01:38
3
1
T. McEwan
Dalry
Scotland
2020
05
31-32
01:12
01:25
II
6
1
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
05
31-32
21:15
22:15
30
1
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
05
31-32
23.30
01.30
2,3
30
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
05
31-32
23:16
01:47
II,III
17
2
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
05
31-32
23:30
01:00
!, II, III
20
3
Jørgen Konrad
Lübbecke
Germany
2020
05
31-32
23:40
01:40
I, IIa, IIIa
5
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
06
01-02
0930
I IIIa
8
3
Ingo
Dresden
Germany
2020
06
02-03
21:20
21:40
I, IIa, IIIb
5
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
06
03-04
0900
0945
I IIa+b IIIa+b IVa
20
3
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
06
05-06
00:30
01:30
I, IIab, IIIab
15
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
05-06
00:32
01:47
II,III
30
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
05-06
01:20
01:50
I, IIab, IIIab
7
1
Heiko Ulbricht
Freital, Saxony
Germany
2020
06
05-06
01:30
02:00
II, IIab, IIIa
8
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
05-06
01:30
01:55
IIab
15
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
05-06
01:40
03:00
IIa, IIb, IIIa, IV, O
40+
4
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
05-06
01:45
02:15
I, II
15
2
Yann
Bristol, England
UK
2020
06
05-06
01:56
02:00
III
9
3
D. Frydman
London
England
2020
06
05-06
02:05
02:32
I,II,IV
40
3
Jørgen Konrad
Lübbecke
Germany
2020
06
05-06
21:29
21:59
I, IIa+b
1
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
06
05-06
22:00
00:00
15
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
06-07
02:00
02:40
II
15
2
D. Frydman
London
England
2020
06
06-07
02:05
02:24
II,III
23
2
Georg Meyer
Moenchgut / Ruegen
Germany
2020
06
06-07
10
02:30
1
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
06
06-07
19:50
20:50
I, IIab, IIIa
13
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
06-07
20:00
21:45
I, II, IIab, O, S
16
3
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
06
06-07
20:20
01:30
3
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
06-07
20:20
20:45
I, II, S
7
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
06-07
20:30
21:45
I, II, IIab, O, S
12
3
Frank Rinas
Bergheim
Germany
2020
06
06-07
20:45
21:15
II, III
40°
3
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
06-07
21:00
01:20
~12
2
Jørgen Konrad
Steinhude
Germany
2020
06
06-07
21:23
01:44
I, IIa+b, IIIa+b, O,S,P,V
17
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
06
08-09
0600
0900
I IIa+b IIIa+b IVa S
10
3
Ujvárosi Beáta
Szerencs
Hungary
2020
06
09-10
00:40
1:20
I, IIa,b
12
2
Sandra Brantingham
Glenbarry, Banff
Scotland
2020
06
10-11
00.00
00.15
2,3
15
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
10-11
00:02
01:18
II
27
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
06
10-11
00:19
00:39
II
15
2
Ujvárosi Beáta
Szerencs
Hungary
2020
06
10-11
00:35
1:30
I, IIa,b, IV
12
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
10-11
01:20
01:40
I, II
6
1
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
06
10-11
23:00
23:15
I, IIa, IVab, O
12
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
11-12
01:30
02:00
I, IIab
11
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
06
11-12
0900
IIa
4
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
11-12
22:15
02:02
II,III,IV
~80
4
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
12-13
02:25
02:40
II
~30
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
06
12-13
0850
I IIa IIIa
5
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
14-15
01:10
02:20
8
1
James Abbott
Rivenhall Essex
England
2020
06
15-16
21:45
22:30
I, IIa
10
3
Peter Meadows
Chelmsford, Essex
England
2020
06
15-16
22:00
22:20
IIb
10
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
15-16
22:00
22:50
II, IV
12
3
Peter Meadows
Chelmsford
England
2020
06
16-17
01:00
01:50
II, III
8
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
16-17
01:00
02:25
I,IIa,IIb,IIIa,IIIb,IV
8
4
David Tate
Somerset
England
2020
06
16-17
01:30
02:45
I, IIab,IIIab
4
Roland Winkler
Werder (Havel)
Germany
2020
06
16-17
2030
2200
IIIb
60
4
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
16-17
20:00
21:15
I, IIab, IIIab, IVabc
90
4
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
06
16-17
20:30
23:00
50
3
S. Grießbach
Werder (Havel)
Germany
2020
06
16-17
20:38
21:34
I, IIb,III
4
Stefan Meister
Eglisau
Switzerland
2020
06
16-17
20:40
21:20
IIIb
20
3
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
16-17
20:40
21:40
~40
4
Menno van der Haven
Waddinxveen
Netherlands
2020
06
16-17
21:15
21:25
IIa
10
1
Josef Slavík
Liberec
Czech republic
2020
06
16-17
22:10
22:40
II
30
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
06
17-18
0600
0645
I IIIa IVa
10
2
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
06
17-18
09:45
11:45
I, IIb, IIIb
25
4
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
18-19
00:50
02:10
12
3
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
19-20
00:20
02:40
I, IIab, IIIab, P
35
4
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
19-20
01:30
02:30
~65
5
D. Frydman
London
England
2020
06
19-20
01:55
02:13
II,III
23
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
06
19-20
0600
0900
I IIb IIIa IVb
10
3
Ronald van Dijk
Zwolle
the Netherlands
2020
06
19-20
21:00
23:00
30
1
Menno van der Haven
Waddinxveen
Netherlands
2020
06
19-20
21:20
22:15
IIb, IIIb
12
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
06
19-20
23:00
00:30
I, II, III, IV, P
60
2
James Fraser
Alness
Scotland
2020
06
19-20
23:49
00:25
II,IV
40
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
06
20-21
0915
10
2
Ronald van Dijk
Zwolle
the Netherlands
2020
06
20-21
21:15
22.45
30
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
20-21
21:25
22:00
I, II
8
1
Menno van der Haven
Netherlands
2020
06
20-21
21:30
22:20
IIab, IIIab, IVa
8
2
James Abbott
Rivenhall Essex
England
2020
06
20-21
21:30
22:30
I, IIa
12
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
20-21
21:40
22:10
IIb
9
1
Peter Meadows
CHELMSFORD
England
2020
06
20-21
21:45
22:15
II, III
15
3
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
21-22
00:10
02:25
I, IIab, III
30
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
21-22
00:55
03:00
I, IIab, III, IVbc O S
60
4
Heiko Ulbricht
Lerchenberg hill, Börnchen
Germany
2020
06
21-22
01:00
01:40
I, IIab, IIIa
25
3
David Tate
Somerset
England
2020
06
21-22
01:00
03:00
I, IIab,III,IV
60
4
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
21-22
01:25
01:40
I, II
9
1
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2020
06
21-22
01:45
02:45
IIab, IV,S
90+
3
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2020
06
21-22
02:00
02:30
NLC II
30
2
Peter Meadows
Chelmsford, Essex
England
2020
06
21-22
02:20
02:50
II, III, IV
30
3
Bernard Burton
Wokingham
UK
2020
06
21-22
02:35
02:45
II
40
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
06
21-22
0615
I IIIa
10
1
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
21-22
21:25
22:55
I, II, III
10
2
Menno van der Haven
Waddinxveen
Netherlands
2020
06
21-22
21:30
22:15
IIa, IIIa
15
2
James Abbott
Rivenhall Essex
England
2020
06
21-22
21:45
22:30
I, IIa
12
3
Peter Meadows
Chelmsford, Essex
England
2020
06
21-22
21:45
22:30
I, IIb, IIIb
10
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
21-22
22:00
02:18
II,III
~80
3
Len Entwisle
Elland,West Yorkshire
England (UK)
2020
06
21-22
22:05
23:30
II , III
20
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
06
21-22
22:40
01:00
I, II, III, IV, O, P, V
70
4
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2020
06
21-22
22:45
02:15
I,II
35
3
John Owen
Aberdeen
Scotland
2020
06
21-22
23:15
23:45
IIa
15
3
James Fraser
a
Scotland
2020
06
21-22
23:16
02:10
I,II,III,IV
60
4
James Fraser
Alness
Scotland
2020
06
21-22
23:16
02:10
I,II,III,IV
60
4
Eric Pollock
Burnmouth
Scotland
2020
06
21-22
23:36
01:54
15
1
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
22-23
01:10
02:35
I, IIab, IVc
30
2
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
22-23
01:30
02:15
~15
2
Mark Zalcik
Stewart Valley Saskatchewan 50.5N
Canada
2020
06
22-23
0930
IIIa
5
1
Alexander Haußmann
Hörlitz (51.5° N, 14° E)
Germany
2020
06
22-23
20:55
21:15
IIa
12
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
23-24
00:46
01:17
II
23
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2020
06
23-24
01:00
01:40
10
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
23-24
01:30
02:30
10
1
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2020
06
23-24
02:00
02:45
IIa
20
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
24-25
00:15
01:00
II
3
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
25-26
00:30
02:35
I, II, III, O
35
3
Heiko Ulbricht
Freital, Saxony
Germany
2020
06
25-26
01:00
01:20
I, IIab, IIIa
9
1
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
25-26
01:00
02:20
~25
3
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
25-26
01:00
02:20
~25
3
Mark Zalcik
Stewart Valley Saskatchewan 50.5N
Canada
2020
06
25-26
0445
0515
I IIb IIIa
20
3
Ger Breman
52.448N 05.831E
Nederland
2020
06
25-26
1.30
I, II
8
2
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
06
25-26
10:30
11:05
I
20
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
06
25-26
20:30
23:00
90
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
06
26-27
00:30
01:03
NLC
30
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
26-27
21:40
22:00
3
dscf3237_26june2020_2147utc_wokingham.jpg
Bernard Burton
Wokingham
UK
2020
06
26-27
21:45
22:00
IIa
25
3
Peter Meadows
Chelmsford
England
2020
06
26-27
21:50
22:30
I, II
15
3
Len Entwisle
Elland,West Yorkshire
England (UK)
2020
06
26-27
22:15
22:50
NLC
30
3
T. McEwan
Dalry
Scotland
2020
06
26-27
22:23
02:30
I,IIab,IIIab
90
4
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2020
06
26-27
22:30
22.45
IV
70
3
Georgina Groom
Wick, Pershore
England
2020
06
26-27
22:56
23:10
1
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2020
06
26-27
23.30
00.30
I, IIab, IIIb, IVb
90
3
Gleb Berloff
Cambridge
UK
2020
06
26-27
23:23
1
Lov
Saint Malo
France
2020
06
26-27
23:40
3
Eric Pollock
Burnmouth
Scotland
2020
06
26-27
23:49
00:14
20
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
27-28
00:50
02:40
I, IIab, IIIab, IVac, V
23
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
06
27-28
0600
I IIIa
5
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
28-29
01:00
02:00
II, III
8
2
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
06
29-30
00:50
01:15
I, IIab, IVa, P
12
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
29-30
01:02
01:21
II,III
>15
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
29-30
01:10
01:40
I, II
5
1
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
29-30
01:25
01:45
~8
3
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
29-30
20:30
21:15
I, IIab, IIIa
10
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
29-30
20:30
21:15
I, IIab, IIIa
20
2
Alexander Haußmann
Hörlitz (51.5° N, 14° E)
Germany
2020
06
29-30
20:55
21:15
IIb, IIIa
20
2
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2020
06
29-30
23.00
23.45
IIIa
20
2
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2020
06
29-30
23:15
02:30
II,III
23
2
T. McEwan
Dalry
Scotland
2020
06
29-30
23:40
23:58
II,III
10
2
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2020
06
30-31
00:45
01:30
I,II
17
4
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
06
30-31
20:20
21:50
I, IIa, IIIa
3
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
06
30-31
20:20
00:00
50
4
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
30-31
20:30
21:40
I, IIab
6
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
30-31
20:30
21:40
I, IIab, IIIa
6
4
C. Young
Haddington
Scotland
2020
06
30-31
22:30
23:30
IIb, IIIb
30
3
Ujvárosi Beáta
Csíkszereda (Miercurea Ciuc)
Romania
2020
07
01-02
00:20
1:40
I, IIa,b, IIIa,b, P, S
10
3
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
07
01-02
00:30
01:00
I, IIab
5
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
01-02
00:30
02:05
I, IIab, IIIa, S
45
3
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
07
01-02
00:30
02:00
~15
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
01-02
01:10
02:10
IIab, IVb, S
13
3
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
07
01-02
01:25
01:50
I, II, III, IV, S
5
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
01-02
0515
0900
I IIa+b IIIa
15
3
Ujvárosi Beáta
Csíkszereda (Miercurea Ciuc)
Romania
2020
07
01-02
19:00
19:50
I, IIa, IVa, P
15
3
John Owen
Aberdeen
Scotland
2020
07
01-02
23:15
23:45
IIa
20
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
02-03
0530
0900
I IIa+b IIIa+b
25
3
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
07
02-03
21:15
22:45
30
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
03-04
0515
0600
IIIa IVa
40
2
Bryan Cruzan
Lane County, Oregon
USA
2020
07
03-04
05:00
05:45
I, II, IV
15
2
Lekomtcev Denis
Orel region, Orel
Russia
2020
07
03-04
19:30
20:00
IIIa; IIIb;
25
4
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
03-04
20:35
22:15
3
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
03-04
20:35
22:15
3
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
07
03-04
20:45
21:30
IIab, IIIab
6
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
07
03-04
20:45
21:30
IIab, IIIab
6
2
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
03-04
23:30
00:05
IIab, IIIb, IVb
15
3
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
07
04-05
09:45
11:45
I, IIb, IIIb
30
4
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
07
04-05
20:20
21:20
I, IIab, IIIa
5
1
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
07
05-06
00:00
01:20
I, II, III, IVa, S
13
4
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
05-06
00:29
01:05
II,IV
20
1
Pavol Gajdos
Near Banska Bystrica
Slovakia
2020
07
05-06
00:30
01:00
I, II?
~3
2
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
07
05-06
01:15
01:45
~7
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
05-06
01:45
02:15
I, II
15
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
05-06
0515
0930
I IIa+b IIIa+_b IVa
15
3
György Répás
Budapest (XIX)
Hungary
2020
07
05-06
19:20
21:20
I, II, III, IVac, S, P
80
5
György Répás
Budapest (XIX)
Hungary
2020
07
05-06
19:20
21:20
I, II, III, IVac, S, P
80
5
György Répás
Budapest (XIX)
Hungary
2020
07
05-06
19:20
21:20
I, II, III, IVac, S, P
80
5
György Répás
Budapest (XIX)
Hungary
2020
07
05-06
19:20
21:20
I, II, III, IVac, S, P
80
5
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
07
05-06
19:25
21:00
I, II, III, IV, S, P, O
60
5
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
07
05-06
19:30
21:20
I, II, III, IVac, S, P
90
5
Pavol Gajdos
Near Banska Bystrica
Slovakia
2020
07
05-06
19:30
21:00
II, III, IV, V, S
90
5
Roland Winkler
Werder (Havel)
Germany
2020
07
05-06
20:00
00:00
IIb, V
90
4
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
07
05-06
20:15
21:45
IIab, IIIab, O, S, P, V
90
4
Vygi
Munich
Germany
2020
07
05-06
20:20
21:10
4
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
07
05-06
20:30
22:15
~80
5
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
07
05-06
20:30
22:15
~80
5
Peter C. Slansky
Munich
Germany
2020
07
05-06
20:35
15°
1
Alexander Haußmann
56° 07' N, 21° 03' E
Latvia
2020
07
05-06
21:00
21:30
IIb, IIIa, IVb
30
3
Peter Meadows
Chelmsford
England
2020
07
05-06
21:05
22:05
II, III
20
3
Bernard Burton
Wokingham
UK
2020
07
05-06
21:08
21:25
IIa IIIa P
10
2
Christian Loritz
49.9409291, 14.3302844
Czech Republic
2020
07
05-06
21:15
22:15
III
5
Christian Loritz
49.9409291, 14.3302844
Czech Republic
2020
07
05-06
21:15
22:15
Various
4
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
05-06
21:30
22:00
I, IIab, IIIab
9
2
James Abbott
Rivenhall Essex
England
2020
07
05-06
21:45
22:30
I, IIa
10
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
05-06
22:05
22:09
II,III
~14
2
G. van Tilburg
Scheveningen
Netherlands
2020
07
05-06
23:00
00:35
IIab, IIIa
3
Ujvárosi Beáta
Csíkszereda (Miercurea Ciuc)
Romania
2020
07
06-07
00:35
0:55
I, IIIb
3
1
Tomasz Adam
Staszów
Poland
2020
07
07-08
00:15
02:10
I, II, III, IVb, S, P, V
160
5
Pavol Gajdos
Near Banska Bystrica
Slovakia
2020
07
07-08
00:30
02:30
II, III, IV
60
5
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
07-08
00:55
01:50
I,II,III,IV
35
5
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
07
07-08
01:00
02:30
I,II,III,IV,S,P,V,O
80
5
Tom Mauchamp
Fenay (Dijon)
France
2020
07
07-08
02:00
I, III
3
Fabrizio Melandri
Santarcangelo di Romagna
Italy
2020
07
07-08
02:05
02:25
I, II, III
8
4
Tomasz Adam
Chańcza (50.63°N, 21.06°E)
Poland
2020
07
07-08
20:20
21:45
I, II, IIIa, IVc, P, V
12
3
Alexander Haußmann
57° 09' N, 21° 25' E
Latvia
2020
07
07-08
21:10
22:20
IIb, IIIb
45
4
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2020
07
07-08
22.30
02.00
IV
4
Artur Surowiecki
Warsaw
Poland
2020
07
07-08
23:00
01:30
I,II,III
75
1
T. McEwan
Dalry
Scotland
2020
07
07-08
23:05
00:50
IIab,IIIab
10
4
Agate Albekeite
Skriveri
Latvia
2020
07
08-09
04:30
IIa
4
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
08-09
00:10
01:55
I,II,III,IV
35
4
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
08-09
01:17
02:02
II,IV
~17
1
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
08-09
02:00
O2:10
1
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
07
08-09
20:30
00:00
90
5
Alexander Haußmann
57° 26' N, 21° 39' E Būšnieku ezers near Ventspils
Latvia
2020
07
08-09
21:40
22:00
10
3
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
08-09
23:45
02:30
40
5
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
08-09
23:45
02:30
40
4
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
08-09
23:50
02:30
40
4
Pavol Gajdos
Near Banska Bystrica
Slovakia
2020
07
09-10
00:45
1:40
II, III
15
3
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
09-10
01.20
01.40
1,2
10?
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
07
09-10
01:20
02:00
I, II, III, IV, V
10
3
Tom McEwan
Dalry
Scotland
2020
07
09-10
01:26
02:10
IIab
10
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
09-10
0900
I IIIa
5
1
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
07
09-10
10:00
11:45
I, IIIa
20
3
Alexander Haußmann
57° 43' N, 22° 35' E near Kolka
Latvia
2020
07
09-10
21:40
22:00
IIb
15
2
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
09-10
O2:30
02:30
45
5
C.Young
Haddington
Scotland
2020
07
10-11
00:30
02:15
II, III, IV, S, P
50
5
John Rowlands
Anglesey
Wales
2020
07
10-11
00:40
03:15
20
4
Len Entwisle
Elland,West Yorkshire
England (UK)
2020
07
10-11
00:45
02:26
II , III,IV
~28
4
T. McEwan
Dalry
Scotland
2020
07
10-11
00:55
02:20
II,III,IV
30
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
10-11
01:00
02:22
I,II,III,IV
110
5
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
10-11
01:15
03:00
I, II, III, IV, O, P, S
12
4
Bill Ward
Royal Tunbridge Wells
England
2020
07
10-11
01:50
02:00
IV
4
4
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
10-11
01:55
02:10
IIab
<5
3
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2020
07
10-11
02:00
02:45
IIab, IIIab, IVabc, S, P
20
4
D. Frydman
London
England
2020
07
10-11
02:01
02:26
I,II,III
14
4
Bernard Burton
Wokingham
UK
2020
07
10-11
02:10
02:30
IIIa, IVb
8
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
10-11
0600
0900
I IIa IIIa
5
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
10-11
21:25
21:45
IIb, IIIa, V
<5
1
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
10-11
23:00
01:00
I, II, III, IV, V, S
30
4
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
10-11
23:00
01:00
I,II,III,IV, S,V
40
4
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
10-11
23:01
00:32
II, IV
~23
2
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2020
07
11-12
00.00
00.45
I, IIa
15
2
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
11-12
00:25
01:25
I, IIab, IIIb
15
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
11-12
00:30
02:16
II,III
~30
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
11-12
01:00
02:15
II, IVa
<5
2
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2020
07
11-12
02:15
02:30
IIab
5
1
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
07
11-12
10:00
11:45
IIIb
40
3
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
12-13
00:28
01:41
4
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
12-13
01:05
02:15
IIb, IIIa
<5
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
12-13
01:48
01:52
II
2
1
Alexander Haußmann
56° 57' N, 24° 05' E, Riga
Latvia
2020
07
12-13
20:20
22:20
IIIa
45
4
Richard Löwenherz
Schmöckwitz near Berlin
Germany
2020
07
13-14
00:00
01:10
I, IIb
4
2
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
13-14
00:24
00:46
7
3
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
13-14
00:24
01:46
7
3
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2020
07
13-14
01.30
02.00
I, IIab
15
2
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
13-14
01:00
01:22
NLC
10
1
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
07
13-14
01:25
02:10
I, II, III, IV
12
2
Heiko Ulbricht
Börnchen, Saxony
Germany
2020
07
13-14
01:30
02:00
I, IIab, IIIa
20
2
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
13-14
02.10
02.20
1
15
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
13-14
0530
0600
I IIa IIIa IVa
20
3
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
07
13-14
10:15
11:45
I, IIb
15
3
Richard Löwenherz
Schmöckwitz near Berlin
Germany
2020
07
13-14
2120
2150
I
5
1
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
13-14
21:11
21:44
5
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
13-14
22:40
23:45
II,III
25
2
Eric Pollock
Burnmouth
Scotland
2020
07
13-14
24:45
01:42
3
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
14-15
00.25
00.30
8?
1
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
14-15
00:00
00:45
I, IIab, IIIb, IVa, O, S
5
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
14-15
00:06
00:37
II
?
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
14-15
0550
0730
I IIa IIIa
10
1
Alexander Haußmann
57° 46' N, 24° 21' E, Salacgrīva
Latvia
2020
07
14-15
21:20
21:45
IIb
15
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
15-16
0530
I IIIa
12
1
Alexander Haußmann
58° 23' N, 24° 22' E, near Pärnu
Estonia
2020
07
15-16
21:00
21:00
IIb, IIIa
10
2
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
17-18
00:13
02:44
I,II,III,IV
90
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
17-18
00:16
02:18
II,IV
28
2
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
17-18
01:10
01:45
I, IIab, IIIa, IVa, O, P
15
3
Alexander Haußmann
58° 56' N, 23° 33' E, Haapsalu
Estonia
2020
07
17-18
20:25
20:30
IIb
10
2
John Owen
Aberdeen
Scotland
2020
07
17-18
22:45
23:45
15
3
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
17-18
23.30
02.30
1,2, 3
15
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
17-18
23:45
01:05
I, IIa, IIIb, IVa, S
12
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
18-19
00:02
01:48
II,III
14
1
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
18-19
00:10
00:33
NLC
08
2
Simon Herbst
Strelln, Saxony
Germany
2020
07
18-19
01:17
02:02
6
1
Richard Löwenherz
Wolletzsee, Brandenburg
Germany
2020
07
18-19
20:25
21:50
I, IIa, V
8
1
Simon Herbst
Strelln, Saxony
Germany
2020
07
18-19
20:34
21:55
7
3
Simon Herbst
Strelln, Saxony
Germany
2020
07
18-19
20:34
21:55
7
3
Alexander Haußmann
59° 16' N, 23° 54' E
Estonia
2020
07
18-19
22:20
23:00
IIa
20
1
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
18-19
23.30
02.30
1,2,3
8
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
18-19
23:40
00:00
I, IIa, IIIab, IVa, P
7
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
19-20
00:31
02:18
II,III
18
2
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
07
19-20
00:45
01:45
I, IIIab, IVac
5
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2020
07
19-20
00:46
02:15
4
3
Molly Meyer
Alnwick
England
2020
07
19-20
0210
NA
NA
Na
5
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
19-20
02:05
02:45
II, IV
1
1
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
19-20
02:30
02:36
II,III
10
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
19-20
0930
IIa IIIa
5
2
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
07
19-20
10:15
12:00
I, IIa, IIb
20
3
Simon Herbst
Strelln, Saxony
Germany
2020
07
20-21
00:35
01:40
6
3
Simon Herbst
Strelln, Saxony
Germany
2020
07
20-21
00:35
01:40
6
3
Alexander Haußmann
59° 28' N, 24° 49', Tallinn Pirita
Estonia
2020
07
20-21
21:15
23:20
IIa, IIb, IIa, IIIb, IVb
30
4
Alexander Haußmann
60° 12' N, 25° 07' E, Helsinki Rastila
Finland
2020
07
21-22
20:30
21:20
IIb, IIIa
60
2
Alexander Haußmann
58° 45' N, 21° 6' E - 58° 16' N, 20° 23' E
none - Helsinki-Travemünde ferry on the Baltic Sea
2020
07
22-23
21:30
23:20
IIb, IIIa
10
4
Simon Herbst
Battaune, Saxony
Germany
2020
07
23-24
00:50
01:41
5
2
T. McEWan
Dalry
Scotland
2020
07
23-24
01:00
01:20
II,III
4
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
23-24
01:35
02:10
III
15
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
23-24
0945
I IIIa
4
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
25-26
0500
1030
I IIa+b IIIa+b
5
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
26-27
00:45
02:15
I, IIab, IIIab, IVa, P
25
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
26-27
01:33
02:19
II,III
~20
2
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
07
26-27
01:45
02:45
~12
3
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
26-27
02:00
02:30
IIIa
15
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
26-27
02:30
03:10
II,III
30
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
26-27
1000
I IIa
2
1
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
26-27
23.30
02.30
all
12
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
27-28
02:00
03:20
II, III, V, P
6
4
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2020
07
27-28
02:15
03:15
I,II,III
35
3
Bernard Burton
Wokingham
UK
2020
07
27-28
0305
0310
IIb IIIa
2
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
28-29
01:47
02:33
II
10
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
29-30
01:33
02:19
II,III
10
1
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
29-30
02.20
02.30
2
5?
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
08
01-02
02:15
03:20
I, IIab, IIIa, P
20
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
08
01-02
02:20
03:40
I, II, III, IV, P
8
3
John Rowlands
Anglesey
Wales
2020
08
01-02
02:53
03:35
20
5
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2020
08
01-02
21.30
22.00
I, II
15
2
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
08
02-03
01.20
All
8?
2
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
08
02-03
01:20
02:10
I, IIab, IIIab, IVa, O, S
12
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
08
02-03
01:33
03:03
III
25
3
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2020
08
02-03
02:45
03:15
II,III
35
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
08
02-03
1015
1030
I IIa IIIa IVa
10
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
08
03-04
0445
I IIIa
10
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
08
04-05
0500
0545
I IIa+b IIIa
4
2
Richard Löwenherz
Stensjön, 61.6480 N 14.9641 E
Sweden
2020
08
04-05
22:30
00:30
I, IIa, IIIa
15
2
Richard Löwenherz
Stensjön, 61.6480 N 14.9641 E
Sweden
2020
08
04-05
22:30
00:30
I, IIa, IIIa
15
2
Anita Faul
Cambridge
UK
2020
08
05-06
1
Richard Löwenherz
Sleng, 65.8291 N 19.4309 E
Sweden
2020
08
05-06
22:25
22:45
I, IIa, IIIb, V
50
2
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
08
07-08
02:15
02:45
I, IIab, IIIb, S, V
6
2
Richard Löwenherz
Tjeggelvas, 66.6265 N 17.5046 E
Sweden
2020
08
09-10
23:00
23:20
I, IIb
15
1
Richard Löwenherz
Finjasavon, 66.7906 N 17.1836 E
Sweden
2020
08
12-13
21:10
00:10
I, IIa, IIIa+b, V, O
35
4
Richard Löwenherz
Gáljávákkjåhkå, 67.1429 N 16.6510 E
Sweden
2020
08
19-20
21:10
21:50
I, IIa+b
35
1
Pin It