2024 June

 
A 'Gallery' version of this page can be found here.
Observer
Location
Country
yy
mm
dd
UT-Start
UT-End
Forms
Deg
Br
Image
John Rowlands
Anglesey
Wales
2024
06
01-02
00:40
01:30
3
1
Denis Buczynski
Tarbatness
Scotland
2024
06
02-03
00:09
00:09
II,III
16
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2024
06
02-03
00:30
01:30
II, III, P
40
3
Sandra Brantingham
Glenbarry, Banff
Scotland
2024
06
02-03
01.00
01.50
2
25
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2024
06
02-03
01:11
02:11
II,III
20
1
James Fraser
Alness
Scotland
2024
06
02-03
01:15
02:05
II,III
40
3
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2024
06
06-07
01:30
02:05
I, IIab, IIIab
18
1
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2024
06
06-07
01:40
02:00
18
1
Jamie McBean
Herne Bay, Kent
England
2024
06
06-07
02:14
02:30
20
1
Simon Herbst
Hohenwulsch, Saxony-Anhalt
Germany
2024
06
06-07
21:18
22:10
7
1
Dennis Hennig
Wörlitz (51.8481°N, 12.4294°E)
Germany
2024
06
07-08
00:50
1:26
IIIb, O
8
1
James Fraser
Alness
Scotland
2024
06
07-08
00:55
01:48
II,III
30
2
Eric Pollock
Burnmouth
Scotland
2024
06
07-08
01:21
01:40
10
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
07-08
01:30
02:00
II, III
8
2
Sheila MacIver
Edinburgh
Scotland
2024
06
07-08
23.00
12.00
IIIab
10
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2024
06
07-08
23:01
01:32
II,III
>40
2
James Fraser
Alness
Scotland
2024
06
10-11
00:10
00:55
II,III,IV
30
3
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
10-11
22:50
22:55
I, II
2
1
Sheila MacIver
Edinburgh
Scotland
2024
06
10-11
23.00
23.30
IIIb
12
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2024
06
10-11
23:01
01:02
III
25
2
Simon Herbst
Bomsdorf (Möckern), Saxony-Anhalt
Germany
2024
06
11-12
20:55
01:40
4
3
John Rowlands
Anglesey
Wales
2024
06
11-12
23:50
01:45
2
3
Sandra Brantingham
Glenbarry, Banff
Scotland
2024
06
12-13
00.30
1
Mirko Sternberg
31609
DE
2024
06
12-13
00:30
01:30
IIb, IIIb
10
3
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
12-13
00:40
01:05
II
1
1
John Briggs
Loanhead, Midlothian
Scotland
2024
06
12-13
00:47
02:11
3
James Fraser
Alness
Scotland
2024
06
12-13
00:52
01:27
II,III,IV
30
2
Leonard Entwisle
Elland , West Yorks
England (UK)
2024
06
12-13
2345
00:30
Ii
6
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2024
06
12-13
23:00
01:46
II,III
23
2
Steve Brown
North Yorkshire
UK
2024
06
12-13
23:25
01:40
I,IIa,IIb,IIIa,IVc
8
2
Ujvárosi Beáta
Vácrátót
Hungary
2024
06
13-14
00:40
02:00
I, IIa,b, IIIa,b, IVb, P
15
3
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2024
06
13-14
01:00
01:50
I, IIab, IVbc, S
60
3
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2024
06
13-14
01:05
02:15
I, IIab, IIIab, IV, S, P
9
3
Ujvárosi Beáta
Vácrátót
Hungary
2024
06
13-14
19:50
21:05
I, IIa,b, IVb, S
12
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2024
06
13-14
20:25
20:40
I, II
6
1
Simon Herbst
Buko (Coswig), Saxony-Anhalt
Germany
2024
06
13-14
20:30
21:45
>27
4
Simon Herbst
Buko (Coswig), Saxony-Anhalt
Germany
2024
06
13-14
20:30
21:45
>27
4
Heiko Ulbricht
Freital, Saxony
Germany
2024
06
13-14
20:50
21:15
I, IIab, IIIab, S, P
14
4
Heiko Ulbricht
Freital, Saxony
Germany
2024
06
13-14
20:50
21:15
I, IIab, IIIab, S, P
14
4
Alexander Haußmann
Hörlitz
Germany
2024
06
13-14
20:50
21:20
IIb, IIIb
15
4
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2024
06
14-15
00:16
01:31
II, NLC
20
1
Ujvárosi Beáta
Vácrátót
Hungary
2024
06
14-15
01:00
01:35
I, IIa,b, IIIa
10
1
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2024
06
14-15
01:05
01:40
I, II
5
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
15-16
01:30
01:35
II
5
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2024
06
16-17
01:50
02:10
I, II, III
10
1
Ujvárosi Beáta
Vácrátót
Hungary
2024
06
17-18
00:35
01:45
I, IIa,b, IIIa,b, S
9
3
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
17-18
00:40
02:30
.
5
5
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2024
06
17-18
00:40
01:10
I, IIab, IIIa, P
10
2
Terry Morris
Birmingham
UK
2024
06
17-18
01.00
03.00
8 °
4
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
17-18
01:05
01:30
I, II, IV
10
4
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2024
06
17-18
01:20
02:00
I, IIab, IIIab
7
3
Ujvárosi Beáta
Vácrátót
Hungary
2024
06
17-18
20:30
21:05
I, IIa
5
1
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
17-18
22:35
23:00
.
3
4
Steve Brown
North Yorkshire
UK
2024
06
17-18
23:28
02:04
I,IIab,IIIab,IVbc
10
4
Simon Herbst
Kraupa, Brandenburg
Germany
2024
06
17-18
23:50
02:00
>35
5
Simon Herbst
Kraupa, Brandenburg
Germany
2024
06
17-18
23:50
02:00
>35
5
Sandra Brantingham
Glenbarry, Banff
Scotland
2024
06
19-20
00.30
01.30
2.3,4
45
1
Simon Herbst
Bomsdorf (Möckern), Saxony Anhalt
Germany
2024
06
19-20
00:10
01:50
>45
3
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
19-20
00:35
02:10
I, II, III, IV
8
3
John Briggs
Loanhead
Scotland
2024
06
19-20
00:37
01:29
2
Leonard Entwisle
Elland,West Yorkshire
England (UK)
2024
06
19-20
0145
0220
II , III
16
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
19-20
01:00
02:10
IIab, IIIab, IV, O, P, S
15
3
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
19-20
01:00
02:10
IIab, IIIab, IV, O, P, S
15
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
19-20
01:00
02:10
IIab, IIIab, IV, O, P, S
15
3
James Fraser
Alness
Scotland
2024
06
19-20
01:15
01:56
II,III,IV
60+
2
Dennis Hennig
Wampener Riff; Greifswalder Bodden; 54.1364°N 13.4288°E
Germany
2024
06
19-20
22:55
01:42
I, II, IIIb, IV, O, S
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2024
06
19-20
23:30
02:01
II,III,IV
26
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2024
06
20-21
00:00
01:15
9
2
Simon Herbst
Schönborn (Niederlausitz), Brandenburg
Germany
2024
06
20-21
00:21
00:39
III
6
1
Steve Brown
North Yorkshire
UK
2024
06
20-21
01:20
01:30
I,IIa
15
1
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
20-21
01:38
01:57
II
5
1
Simon Herbst
Luko (Coswig), Saxony-Anhalt
Germany
2024
06
22-23
00:45
01:50
>30
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2024
06
23-24
15
4
Leonard Entwisle
Elland,West Yorkshire
England (UK)
2024
06
23-24
0015
0050
II , III
10
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
23-24
00:00
01:15
II, III
5
2
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2024
06
23-24
00:45
01:10
I, IIab
10
2
Eric Pollock
Burnmouth
Scotland
2024
06
23-24
01:03
01:20
18
2
Błażej O.
Lodz
Poland
2024
06
23-24
20:00
22:30
IIa, IIb, IIIa
~50
3
Ujvárosi Beáta
Vácrátót
Hungary
2024
06
23-24
20:05
20:50
I, IIb, IIIa,b
7
3
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2024
06
23-24
20:05
20:55
I, IIab, IIIab, IV, S, P
10
2
Heiko Ulbricht
Landberg hill, Herzogswalde, Saxony
Germany
2024
06
23-24
20:15
21:50
I,IIab,IIIab, S,V,P,O
7
3
Pavol Gajdos
Ondrejov (Prague)
Czech Republic
2024
06
23-24
20:15
21:45
IIIab, IVb, V, S
40
4
Wilfried Bongartz
Fichtelberg, Bavaria
Germany
2024
06
23-24
20:30
21:15
~25
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
23-24
20:50
24:00
IIab, IIIa, IVb, S, P
20
4
Yves Courtel
Paris
France
2024
06
23-24
21.00
22.30
I
4
2
M van der Haven
Waddinxveen
Netherlands
2024
06
23-24
21:00
22:30
IIab, IIIb, IVab, P
25
4
Jamie McBean
Herne Bay, Kent
England
2024
06
23-24
21:16
23:00
I,IIa,IIb,III,V
20
3
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England, UK
2024
06
23-24
21:30
00:00
I, IIab, III
45
3
James Abbott
Rivenhall Essex
England
2024
06
23-24
21:30
22:15
I,IIa
16
3
Peter Meadows
Galleywood, Essex
England
2024
06
23-24
21:35
22:25
I,II,III
40
3
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
23-24
21:40
22:15
I,IIa,IIIa,S,O
22
3
Sheila MacIver
Edinburgh
Scotland
2024
06
23-24
22.30
23.30
I, II
14
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2024
06
23-24
22:46
01:32
II,III
30
2
Tom McEwan
Dalry
Scotland
2024
06
23-24
22:55
23:50
I,IIab,III
32
2
Sandra Brantingham
Glenbarry, Banff
Scotland
2024
06
23-24
2330
01.45
75
3
John Briggs
Loanhead
Scotland
2024
06
23-24
23:52
00:53
2
James Fraser
Alness
Scotland
2024
06
23-24
23:53
01:55
I,II,III,IV
35
2
Simon Herbst
Buko (Coswig), Saxony-Anhalt
Germany
2024
06
24-25
00:00
01:25
8
1
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2024
06
24-25
00:00
01:10
I, II, III, IV, P
20
1
Dennis Hennig
near Klein Luckow, 118km NNE of Berlin city, 53.5556°N 13.8092°E
Germany
2024
06
24-25
00:00
01:00
IIa, IIIb
6
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
24-25
01:00
01:35
II
3
1
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
24-25
01:50
02:05
II
6
1
Sheila MacIver
Edinburgh
Scotland
2024
06
24-25
23.00
00.30
II
4
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2024
06
24-25
23:15
01:16
II,III
17
1
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
25-26
00:40
02:10
II, III
6
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
25-26
01:00
01:55
II, III
3
3
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
25-26
22:05
22:30
I, II
7
1
Artur Lapinski
Williamstown
Ireland
2024
06
25-26
23:30
5:00
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
28-29
00:00
01:50
I, IIa, IIIa
3
4
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
28-29
00:35
01:40
IIab, IIIab, P, V
4
3
Ujvárosi Beáta
Vácrátót
Hungary
2024
06
28-29
00:50
01:10
I, IIab, IIIa
4
1
Eric Pollock
Burnmouth
Scotland
2024
06
28-29
01:02
01:30
20
1
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2024
06
28-29
19:50
20:55
I, IIab, IIIab, IV, V
9
3
Ujvárosi Beáta
Vácrátót
Hungary
2024
06
28-29
20:05
20:40
I, IIa,b, IIIa, V
8
3
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2024
06
28-29
20:15
21:10
I,IIab,IIIab,IV,O,S,P,V
80
3
Simon Herbst
Buko (Coswig), Saxony-Anhalt
Germany
2024
06
28-29
20:15
01:35
>90
4
Simon Herbst
Buko (Coswig), Saxony-Anhalt
Germany
2024
06
28-29
20:15
01:35
>90
4
Yves Courtel
Paris
France
2024
06
28-29
21.00
21.45
3
1
M van der Haven
Waddinxveen
Netherlands
2024
06
28-29
21:00
22:30
IIb, IIIab, IVabc, P, V
70
4
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2024
06
28-29
21:15
22:45
I, IIab, IIIa, IVb, S, V
30
4
Peter Meadows
Galleywood, Essex
England
2024
06
28-29
21:40
22:35
II, I
10
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2024
06
28-29
21:51
01:47
II,III,IV
32
3
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England, UK
2024
06
28-29
22:00
22:30
I, IIab
10
3
George Anderson
Wokingham
England
2024
06
28-29
22:00
22:45
IIab, IIIab, IV, S, V
6
4
Sjaak van Loo
Hansweert
Netherlands
2024
06
28-29
22:30
23:30
10
4
Sjaak van Loo
Hansweert
Netherlands
2024
06
28-29
22:30
23:30
15
4
Sheila MacIver
Edinburgh
Scotland
2024
06
28-29
23.00
01.30
IIab, III, IV
16
4
Olf
De Wijk
Nederland
2024
06
28-29
23.59
23.59
1
John Briggs
Loanhead
Scotland
2024
06
28-29
23:02
00:14
3
James Fraser
Alness
Scotland
2024
06
30-31
00:20
01:01
II,III,IV
35
4
Sheila MacIver
Edinburgh
Scotland
2024
06
30-31
22.30
23.45
I,IIab, IIIab, IV
22
4
Leonard Entwisle
Elland,West Yorkshire
England
2024
06
30-31
22:25
23:55
II , III
12
3
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England, UK
2024
06
30-31
22:30
23:15
I, IIab, IIIab
10
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2024
06
30-31
23:46
00:46
II,III,IV
24
3
John Briggs
Loanhead
Scotland
2024
06
30-31
23:46
3
 
Pin It