2016

 
Observer
Location
Country
yy
mm
dd
UT-Start
UT-End
Forms
Deg
Br
Image
Artjom Shestajev
Tallinn
Estonia
2014
07
11-12
23:30
IIb, IIIa
80
1
Blazej Olszyca
Lodz, 51°42'59"N 19°28'37"E
Poland
2016
05
09-10
05:00
05:30
IIa, O
75
4
John Rowlands
Anglesey
Wales
2016
05
26-27
01:05
01:17
I
4
2
Alexander Zadorozhny, automated NLC camera
Novosibirsk
Russia
2016
05
30-31
18:15
21:30
I, IIa,b, IIIa
7
3
John Rowlands
Anglesey
Wales
2016
06
02-03
00:25
01:30
I, IIa, IIIa
05
3
Adrien Mauduit
Ordrup Strand, Sjælland
Denmark
2016
06
02-03
11:30
02:30
I, IIa, IIb, IIIb
10
3
Andreas Möller
Berlin-Wartenberg
Germany
2016
06
02-03
22:20
23:05
5
2
Len Entwisle
Elland,West Yorkshire
England
2016
06
02-03
22:45
00:40
I,II,!!!
7
3
K. Deakes
Isle of Man
England
2016
06
02-03
23:04
NLC
9
3
A. McBeath
Morpeth
England
2016
06
02-03
23:05
00:50
I,II,III,IV,P,V
10
3
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2016
06
02-03
23:15
01:30
I,II,III
15
3
O. SQUARRA
Rostock
Germany
2016
06
07-08
23:09
00:39
I, II, III
6,5
1
O. SQUARRA
Rostock
Germany
2016
06
11-12
21:15
23:30
I, II, III, IV, S
10
4
Robert Wagner
Stockholm, Schweden
Sweden
2016
06
11-12
21:40
23:00
I
30
2
Nadja Giesau
Barth/ Mecklenburg Vorpommern
Germany
2016
06
11-12
22:15
00:20
6
3
Kairo Kiitsak
Jõgeva
Estonia
2016
06
12-13
1
Radoslaw Rek
Warsaw
Poland
2016
06
12-13
00:02
NLC
3
Mindė Gasparų
Dubingiai
Lithuania
2016
06
12-13
00:15
03:15
2
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
06
12-13
0620
0900
I, IIa+b, IIIa
6
2
Adrien Mauduit
Høve Strand, Sjælland
Denmark
2016
06
12-13
11:15
01:30
I, IIa, IIb, IIIb
25
3
Ivo Dinsbergs
Riga
Latvia
2016
06
12-13
20:40
03:20
I, II, IV
40
3
K. Cernis
Vilnius
Lithuania
2016
06
12-13
20:50
00:35
IIab,IIIa,IVa
45
3
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
06
12-13
21:00
15
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2016
06
13-14
0520
0550
I, IIa+b, IIIa
70
2
Adrien Mauduit
Fårevejle, Sjælland
Denmark
2016
06
13-14
11:15
02:30
IIb, IVb, IVc, O, S, P
90
5
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
06
15-16
0800
0900
I, IIIa+b
5
2
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
06
17-18
0600
0845
I, IIa+b, IIIa+b
5
3
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2016
06
18-19
00:40
01:20
I, IIab
18
3
Heiko Ulbricht
Börnchen, Saxony
Germany
2016
06
18-19
00:55
01:18
IIa, IIb, IIIab, S, O, P
10
4
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
06
18-19
02:00
02:00
I,IIa
20
2
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2016
06
18-19
0:51
1:23
IIa IIb
10°
2
Monika Landy-Gyebnar
Veszprem
Hungary
2016
06
18-19
20:20
20:40
IIa, IIb
8
1
Audrius Dubietis
Salakas
Lithuania
2016
06
18-19
20:20
00:25
IIab,IIIa,IVb
50
3
Blazej Olszyca
Lodz, 51°42'59"N 19°28'37"E
Poland
2016
06
18-19
20:30
21:30
IIab,
15
3
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2016
06
18-19
20:42
21:10
IIa, IIb, IIIa, S
2
Alexander Haußmann
Hörlitz (51.5° N, 14° E)
Germany
2016
06
18-19
20:45
21:10
IIb, S, IVc
20
2
Henning Untiedt
Troendel
Germany
2016
06
18-19
22.15
0.30
20
4
Andreas Möller
Altlandsberg
Germany
2016
06
18-19
23:30
01:25
IIa, IIb, IIIab, S, O, P
45
3
James Fraser
Alness
Scotland
2016
06
19-20
00:55
01:35
I, II, III
25
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
06
19-20
0830
0845
IIa
3
1
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
06
19-20
21:00
90
3
Kairo Kiitsak
Simuna
Estonia
2016
06
19-20
21:00
90
3
A.Abeln
Oldenburg
Germany
2016
06
19-20
22:20
22:20
3-4
1
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
06
20-21
0520
0830
I, IIa, IIIa+b, IVb
10
3
John Rowlands
Anglesey
Wales
2016
06
22-23
00:24
01:45
IIa, IIb, IIIb, S, 'K'
15
3
A. McBeath
Morpeth
England
2016
06
22-23
01:15
02:30
I,II,III
35
1
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
06
22-23
21:30
10
1
Alexander Haussmann
Dresden, 51° N, 13° 45' E
Germany
2016
06
23-24
00:40
00:55
IIa, IIb
4
2
Heiko Ulbricht
Börnchen, Saxony
Germany
2016
06
23-24
01:00
01:30
IIa, IIb, IIIa
5
2
Audrius Dubietis
Salakas
Lithuania
2016
06
23-24
21:00
23:40
IIab,IIIab
10
3
Ain Vindi
Võrumaa, Holsta
Estonia
2016
06
23-24
21:25
50
3
Adrien Mauduit
Fårevejle, Sjælland
Denmark
2016
06
24-25
11:35
02:45
IIa, IIb, IIIb,
30
4
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
06
26-27
0600
0915
I, IIa+b, IIIa+b
11
3
Margareta Kolk
Muhu
Estonia
2016
06
27-28
01:35
20
3
Adrien Mauduit
Esterhøj, Høve, Sjælland
Denmark
2016
06
27-28
11:00
01:00
IIa, IIb, IIIb
35
2
Stephan Brügger
Lübeck
Deutschland
2016
06
27-28
21:45
22:10
I, IIIb
5
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2016
06
27-28
2331
0117
II,III,IV
27
1
Maurice Gavin
SW London
England
2016
06
28-29
0140
0145
4
1
Maurice Gavin
SW London
England
2016
06
28-29
0140
0145
l
4
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
06
28-29
0515
0900
I, IIa, IIIa
6
2
Adrien Mauduit
Fårevejle, Sjælland
Denmark
2016
06
29-30
00:30
03:15
IIa, IIb, IIIb, S, P, V
45
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2016
06
29-30
0102
0118
II
17
1
John Rowlands
Anglesey
Wales
2016
06
29-30
02:10
02:45
I, IIab, IIIa, S
40
3
Heiko Ulbricht
Börnchen, Saxony
Germany
2016
06
30-31
01:00
01:20
IIIa, IIIb
4
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2016
07
01-02
0001
0202
I,II,III
23
3
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2016
07
01-02
00:00
02:00
I,II,IV
16
3
James Fraser
Alness
Scotland
2016
07
01-02
00:05
02:00
I,II,III,IV
30
3
John Rowlands
Anglesey
Wales
2016
07
01-02
00:15
02:00
I, IIab, IIIa
12
3
D. Buczynski
Tarbatness
Scotland
2016
07
01-02
00:15
00:50
NLC
1
James Akrill
Glentham
England
2016
07
01-02
01:15
02:30
10
2
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
01-02
01:40
02:15
I,IIa,V
10
1
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
01-02
01:40
02:15
I,IIa,V
10
1
Alan C Tough
Duffus Castle, nr Elgin
Scotland
2016
07
01-02
01:40
02:10
I, IIab, IIIb, P
30
3
A.Abeln
Ahlhorn/ Lower Saxony
Germany
2016
07
02-03
21:15
00:35
13
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
07
02-03
21:50
23:00
60
2
James Fraser
Alness
Scotland
2016
07
03-04
00:18
00:26
NLC
2
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
03-04
01:10
02:45
I, IIab, IIIab, P?
15
4
James Akrill
Glentham
England
2016
07
03-04
01:10
02:30
16
1
James Akrill
Glentham
England
2016
07
03-04
01:10
02:30
16
4
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
03-04
02:15
02:15
I, IIab, IIIab, P?
15
3
Alexander Haussmann
Dresden, 51° N, 13° 45' E
Germany
2016
07
03-04
02:40
03:05
IIa, IIb
7
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2016
07
03-04
2301
0101
II,III
?
2
Gordon Mackie
Thurso
Scotland
2016
07
03-04
2345
0205
I,II,III
130
4
S. Brantingham
Banff
Scotland
2016
07
03-04
23:15
01:30
I,II,III
40
3
Targu Mures
Romania
2016
07
04-05
1
Karl Kaiser
Schlaegl, 48° 38' N, 13° 58' E
Austria
2016
07
04-05
01:15
02:00
I, IIab, IIIab, IVa, S
14°
2
Richard Löwenherz
Krasnojarsk
Russia
2016
07
04-05
19:10
19:20
IIab
14
2
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2016
07
04-05
19:40
20:06
IIa IIIa
18
3
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2016
07
04-05
20:00
20:30
IIa, IIIa
8
1
Pavol Gajdos
near Banska Bystrica
Slovakia
2016
07
04-05
20:00
20:10
II, III
20
2
A.Abeln
Ahlhorn/Lower Saxony
Germany
2016
07
04-05
21:56
22:12
8
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2016
07
05-06
1
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2016
07
05-06
00:15
01:00
NLC
10
3
D. Buczynski
Tarbatness
Scotland
2016
07
05-06
00:15
02:00
NLC
1
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2016
07
05-06
00:45
01:45
I, IIab, IIIb, IVa, P, V
8
3
Len Entwisle
Elland,West Yorks
United Kingdom
2016
07
05-06
00:45
02:30
I,II,III,IV,S,V
10
4
Karl Kaiser
Schlaegl, 48° 38' N; 13° 58' E
Austria
2016
07
05-06
01:19
02:06
IIab, IIIb, IV
12
1
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
05-06
01:30
03:00
I,IIab,IIIab,IVabc,P,S,V
20
4
P. Kuklok
Frankfurt
Germany
2016
07
05-06
01:45
02:55
55
5
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
05-06
02:00
02:00
I,IIab,IIIab,IVabc,P,S,V
20
4
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2016
07
05-06
02:15
02:55
I, IIab, IIIa, O, P, V
140
5
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
05-06
02:20
02:20
I,IIab,IIIab,IVabc,P,S,V
20
4
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
05-06
02:30
02:30
I,IIab,IIIab,IVabc,P,S,V
20
4
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2016
07
05-06
20:00
21:30
II, IIa, IIb, O, S, P, V
15°
4
Karl Kaiser
Schlaegl, 48° 38' N; 13° 58' E
Austria
2016
07
05-06
20:14
21:30
I, IIab, IIIab, S, IV
12
3
Alexander Haussmann
Dresden, 51° N, 13° 45' E
Germany
2016
07
05-06
20:35
21:20
IIIa, IIIb
25
4
Audrius Dubietis
Salakas
Lithuania
2016
07
05-06
21:00
00:25
I,IIab,IIIa
50
4
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2016
07
05-06
21:20
22:15
I, IIb, IIIb, O, S
20
3
James Abbott
Rivenhall, Essex
England
2016
07
05-06
21:45
22:30
IIa
3
2
A. McBeath
Morpeth
England
2016
07
05-06
22:55
02:15
I,II,III,IV,S,P,V
32
3
S. Brantingham
Banff
Scotland
2016
07
05-06
23:00
02:30
II,III,IV
80
4
Eric Pollock
Burnmouth
Scotland
2016
07
05-06
23:30
01:00
v
15
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2016
07
05-06
23:30
02:16
II
?
3
T. McEwan
Glengarnock
Scotland
2016
07
05-06
23:45
02:00
I,IIab,IIIab
25
3
James Fraser
Alness
Scotland
2016
07
05-06
23:56
01:30
I,II,III,IV
25
4
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
07
07-08
0845
0900
I IIa
5
1
Audrius Dubietis
Salakas
Lithuania
2016
07
07-08
20:40
21:45
IIb,IVb
15
3
Henning Untiedt
54.2°N; 10.30° E
Germany
2016
07
07-08
22:00
22:30
IIIb
10
3
James Akrill
Glentham
England
2016
07
07-08
22:45
00:30
4
4
P.P.Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2016
07
08-09
01:55
02:15
II
12
2
Mark Zalcik
n
Canada
2016
07
08-09
0630
1000
I IIa+b IIIa+b IVa
90
3
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
07
08-09
21:00
22:30
30
3
Audrius Dubietis
Salakas
Lithuania
2016
07
08-09
21:20
00:40
I,IIab,IIIa,IVb
30
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2016
07
08-09
22:35
23:15
II
15
2
T. McEwan
Glengarnock
Scotland
2016
07
08-09
22:45
22:48
NLC
6
2
A. McBeath
Morpeth
England
2016
07
08-09
22:45
23:45
I,II,III
4
1
James Fraser
Alness
Scotland
2016
07
08-09
23:50
00:01
II
15
3
Karl Kaiser
Schlaegl, 48° 38' N; 13° 58' E
Austria
2016
07
09-10
01:20
02:10
IIab, IIIab
9
2
T. McEwan
Glengarnock
Scotland
2016
07
09-10
01:30
01:56
I,II,III
15
3
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2016
07
09-10
1:12
1:47
IIa IIb
3
Marion Liivand
Tartu
Estonia
2016
07
09-10
20:40
00:00
60
4
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
07
09-10
20:40
00:00
70
4
Eda Varis
Röa
Estonia
2016
07
09-10
21:00
70
4
Kairo Kiitsak
Karivärava
Estonia
2016
07
09-10
21:15
IIb,IIIb,IVa
75
4
Audrius Dubietis
Salakas
Lithuania
2016
07
09-10
21:15
00:30
IIb,IIIab,IVab
30
4
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2016
07
09-10
22:45
02:15
I,II,III,IV
18
3
S. Brantingham
Banff
Scotland
2016
07
10-11
01:20
01:30
II
10
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
07
10-11
22:00
01:00
30
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2016
07
11-12
00:00
02:16
II,IV
18
3
James Akrill
Glentham
England
2016
07
11-12
00:10
01:00
4
2
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2016
07
11-12
00:30
02:10
I, IIab, IIIa, O, S, P
25
5
Monika Landy-Gyebnar
Veszprem
Hungary
2016
07
11-12
00:32
01:45
IIa, IIb, IIIb
12
4
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
07
11-12
0850
0900
I IIa
4
1
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2016
07
11-12
0:40
1:38
IIa, IIb, IIIb.
4
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2016
07
11-12
0:40
1:38
IIa, IIb, IIIb.
15
4
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
07
11-12
21:00
23:00
60
3
Audrius Dubietis
Salakas
Lithuania
2016
07
11-12
21:00
00:15
I,IIab,IIIa,IVa
20
3
S. Brantingham
Banff
Scotland
2016
07
12-13
00:00
02:00
I,II,III
20
2
Adrien Mauduit
Ordrup strand, Sjælland
Denmark
2016
07
12-13
00:00
03:30
I, IIa, IIb, IIIb, IV
45
5
Bill Ward
Aldie
Scoland
2016
07
12-13
00:15
01:00
NLC
3
2
Audrius Dubietis
Salakas
Lithuania
2016
07
12-13
20:40
00:30
IIab,IIIa
15
3
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
07
12-13
21:00
23:00
40
4
Henning Untiedt
Tröndel; 54,3°N, 10,5°E
Germany
2016
07
12-13
21:45
23:45
I; IIab
10-
4
Gordon Mackie
Thurso
Scotland
2016
07
12-13
23:10
23:55
i,II,III
50
4
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2016
07
12-13
23:30
00:30
IIab, IIIab, IVa, P
25
4
James Fraser
Alness
Scotland
2016
07
12-13
23:35
00:11
NLC
3
T. McEWan
Glengarnock
Scotland
2016
07
12-13
23:50
23:53
NLC
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2016
07
13-14
01:12
02:00
I, IIb, IIIa, S
3
3
T. McEwan
Glengarnock
Scotland
2016
07
13-14
01:30
02:00
I,II
3
3
James Akrill
Glentham
England
2016
07
13-14
01:44
02:12
6
4
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2016
07
13-14
02:10
02.35
II, III
5
1
Mark Zalcik
Namao
c
2016
07
13-14
0530
1034
I IIa+b IIIa+b IVb S
90
3
Adrien Mauduit
Esterhøj, Sjælland
Denmark
2016
07
13-14
11:00
04:15
I, II, III, IV, V, S
110
5
Audrius Dubietis
Salakas
Lithuania
2016
07
13-14
19:55
01:05
I,IIab,IIIa
90
5
Tanel Kindsigo
Saadjärv, Tartumaa
Estonia
2016
07
13-14
20:00
00:00
90
5
Kairo Kiitsak
Simuna
Estonia
2016
07
13-14
20:40
IIa, IIb, IIIa, IIIb, IVb
90
5
Laura Kranich
Kiel Harbour
Germany
2016
07
13-14
21:30
02:35
IIab, IIIab, IVa, O, P, S
35
5
O. SQUARRA
Rostock
Germany
2016
07
15-16
00:24
00:42
I, II
4
1
John Whitener
Labrador Sea
In Airplane
2016
07
16-17
03:30
04:30
IIb
4
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
07
17-18
0800
0930
I, IIa, IIIa
2
3
John Rowlands
Anglesey
Wales
2016
07
18-19
01:00
02:15
IIab, IIIa
08
3
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2016
07
18-19
01:00
02:45
II,III
40
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2016
07
18-19
01:16
02:16
II,III
25
2
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
18-19
01:30
03:15
I,IIab,IIIab
30
2
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
18-19
01:30
03:15
I,IIab,IIIab
30
2
Len Entwisle
Elland,West Yorks
England
2016
07
18-19
01:30
02:45
I,II,!!!
20
2
Heiko Ulbricht
Freital, Saxony
Germany
2016
07
18-19
02:00
02:30
I, IIab, IIIab,
15°
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
07
18-19
0630
0900
I, IIa, IIIa
3
2
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2016
07
18-19
19:27
20:01
I,IIab,IIIab
30
4
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2016
07
18-19
19:27
20:01
I,IIab,IIIab
30
4
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2016
07
18-19
19:40
20:20
I, IIab, IIIab
30
3
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2016
07
18-19
19:40
20:20
I, IIab, IIIab
30
3
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2016
07
18-19
1:45
2:12
IIb
2
Laura Kranich
Kiel Harbour
Germany
2016
07
18-19
20:50
21:20
I, IIa, IIIab
100
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
07
18-19
21:00
00:00
30
2
Kairo Kiitsak
Karivärava
Estonia
2016
07
18-19
21:30
00:00
45
3
James Abbott
Rivenhall, Essex
England
2016
07
18-19
21:30
22:15
I,IIa
5
1
B. H. Granslo
Risløkka, Oslo
Norway
2016
07
18-19
22:30
01:00
I,II,III,IV
40
3
Karl Kaiser
Askja - Drekagil-campground, 65,04° N; -16,59° W
Iceland
2016
07
18-19
23:51
00:25
I, IIab, III
12
1
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
07
19-20
0525
1000
I, IIa+b, IIIa
10
3
James Fraser
Alness
Scotland
2016
07
20-21
02:15
02:24
II
05
1
B.H.Granslo
Risløkka, Oslo
Norway
2016
07
20-21
21:50
00:30
I,II,IV,O
25
4
T. McEwan
Glengarnock
Scotland
2016
07
20-21
23:05
01:00
IIb
6
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2016
07
22-23
00:30
03:00
I,II,III,IV
90
4
James Fraser
Alness
Scotland
2016
07
22-23
01:00
03:12
I,II,III,IV
110
4
Heiko Ulbricht
Börnchen, Saxony
Germany
2016
07
22-23
01:35
02:00
I, IIab, IIIa, O
2
3
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2016
07
22-23
02.45
03.30
I, II, IIIa
60
2
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2016
07
22-23
03:10
03:15
?
<5
3
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2016
07
22-23
20:30
20:45
I, IIa
10
1
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2016
07
22-23
22:45
03:15
I,II,III,IV
>50
5
Mark Zalcik
Namao
Canada
2016
07
24-25
0520
1045
I, IIa+b, IIIa, IVb
10
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2016
07
27-28
0545
0600
IIa
2
1
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2016
08
01-02
01:45
02:45
II,IV
12
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland, UK
2016
08
01-02
01:47
02:32
II,III
12
2
T. McEwan
Glengarnock
Scotland
2016
08
01-02
02:00
03:15
I,IIa,IIIa
12
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
08
01-02
20:30
22:30
20
2
O. SQUARRA
Rostock
Germany
2016
08
01-02
20:45
02:22
II, III, S, P
8,5
1
Audrius Dubietis
Salakas
Lithuania
2016
08
01-02
23:50
01:05
I,IIab
15
2
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2016
08
06-07
03:00
03:15
I
10
2
Richard Löwenherz
Putorana 68.89N 95.64E
Russia
2016
08
06-07
18:00
19:15
I, IIab
170
3
O. SQUARRA
Rostock
Germany
2016
08
07-08
01:45
02:01
II, III
6
1
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
08
07-08
19:30
21:00
30
3
Kairo Kiitsak
Karivärava
Estonia
2016
08
07-08
19:30
35
4
James Fraser
Alness
Scotland
2016
08
09-10
03:05
03:22
NLC
10
1
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2016
08
09-10
21:50
22:30
I, IIIa, IVb
7
1
Richard Löwenherz
Putorana 68.75N 96.91E
Russia
2016
08
10-11
17:40
18:40
I, IIab
30
2
Kallivere
Estonia
2016
08
12-13
4
Richard Löwenherz
Putorana 68.77N 97.08E
Russia
2016
08
12-13
18:40
19:30
I, IIIa, V
30
2
Kairo Kiitsak
Simuna
Estonia
2016
08
12-13
19:50
21:00
15
3
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2016
08
12-13
20:00
22:00
15
2
O. SQUARRA
Rostock
Germany
2016
08
13-14
01:50
02:38
III, IV, V
13
1
Laura Kranich
Kiel Bülk
Germany
2016
08
13-14
2:40
2:50
I, IIa, IIIb
10
1
Richard Löwenherz
Putorana 69.02N 97.29E
Russia
2016
08
25-26
16:30
19:20
I, IIb, IIIa, V
30
3
Karin Broekhuijsen
2017
05
01-02
1
Mark Zalcik
Canada
2017
05
01-02
1
2017
05
01-02
1
Rob
Galway
Ireland
2017
05
01-02
1200
0100
15
3
Anders Bjørn
Tisvildeleje
Denmark
2017
05
03-04
2200
0100
1
Heiko Ulbricht
Herzogswalde/Saxony
Germany
2017
05
19-20
01:00
01:30
I, IIab, IIIab, P, V
14
3
Anders Bjørn
Brorfælde
Denmark
2017
05
25-26
0000
0130
1
Adrien Mauduit
Ordrup strand, Sjælland
Denmark
2017
05
25-26
00:30
3:30
I, II
15
2
O. SQUARRA
Rostock
Germany
2017
05
25-26
21:40
22:20
II
3,7
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
05
30-31
00:01
00:16
II
15
2
James Fraser
Alness
Scotland
2017
05
30-31
00:22
00:34
I
10
1
John Rowlands
Anglesey
Wales
2017
05
30-31
00:58
01:38
IIa IIIa
05
1
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2017
05
30-31
01:15
02:00
II?
<5
1
A.Abeln
Grossenkneten
Germany
2017
05
31-32
00:13
00:52
3
1
Laura Kranich
near Kiel, Schleswig-Holstein
Germany
2017
05
31-32
22:50
1:00
I, IIa, IIIb, IVab, O
10
1
Adrien Mauduit
Ordrupnæs
Denmark
2017
06
01-02
1:30
3:45
45
3
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
06
08-09
00:30
00:30
II
12
1
A.Abeln
Hooksiel/Lower Saxony
Germany
2017
06
09-10
22:16
00:00
6
1
A.Abeln
Ahlhorn
Germany
2017
06
10-11
22:51
23:20
6
1
A.Abeln
Ahlhorn
Germany
2017
06
11-12
00:20
00:45
10
1
Wolfgang Hamburg
Bernitt(MVP, 53.9N 11.9E)
Germany
2017
06
11-12
22:45
23:30
IIa, IIIa
7
1
Karl Kaiser
Schlägl
Österreich
2017
06
12-13
01:32
01:50
II
1
Karl Kaiser
Schlaegl
Austria
2017
06
12-13
01:32
01:50
II
1
Alexander Zadorozhny
Novosibirsk
Russia
2017
06
13-14
17:00
21:00
I, IIa,b, IIIa,b
>30
4
A.Abeln
Ahlhorn
Germany
2017
06
14-15
00:06
01:36
I,II,IIIb
17
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
06
14-15
00:17
01:03
I,II,III
17
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde/Saxony
Germany
2017
06
14-15
00:35
01:20
I, IIa, IIb, IIIa, IIIb
6
3
Claudia Hinz
Fichtelberg (1214m), Erzgebirge
Deutschland
2017
06
14-15
00:55
01:45
I, II, IIIa
2
Adrien Mauduit
Høve strand
Denmark
2017
06
14-15
01:30
04:30
100
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2017
06
14-15
01:54
02:30
I, IIb, IIIa
10
2
Alexander Haußmann
Dresden
Germany
2017
06
14-15
02:50
03:05
IIa, IIIa
7
2
T. McEwan
Dalry
Scotland
2017
06
14-15
22:52
23:05
I,II
8
1
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
06
14-15
23:30
01:00
I,III,IV
20
2
Dave Gavine
Edinburgh
Scotland
2017
06
14-15
23:45
00:00
I,II,III
15
2
A.Abeln
Ahlhorn
Germany
2017
06
15-16
00:03
00:34
12
3
Monika Landy-Gyebnar
Veszprem
Hungary
2017
06
15-16
00:40
01:50
IIa, IIIa, IVc
13
2
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2017
06
15-16
01:05
01:36
IIa, IIIa, IVc
12
2
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2017
06
15-16
01:30
02:15
?
?
2
David Tate
Ilminster
England
2017
06
15-16
01:45
02:45
I,IIIab
3
James Akrill
Glentham
England
2017
06
15-16
02:45
03:00
12
1
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2017
06
15-16
22.00
22.30
I, IIb, IVa
30
3
John Rowlands
Anglesey
Wales
2017
06
15-16
22:45
01:02
IIab, IIIab, IVb, O
25
4
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
06
15-16
22:46
00:47
II,III,IVa
35
3
Alan C Tough
Arbroath
Scotland
2017
06
15-16
23:00
23:40
I,II,III,IVa
30
3
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
06
15-16
23:15
23:45
I,IV
18
1
A.Abeln
Hooksiel
Germany
2017
06
16-17
22:03
22:34
6
1
John Rowlands
Anglesey
Wales
2017
06
17-18
00:37
01:40
I, IIa
09
1
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2017
06
17-18
01:30
02:15
I or IIa
5
1
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
06
17-18
0650
0700
IIa
2
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
06
18-19
00:17
00:33
II,III
7
1
John Rowlands
Anglesey
Wales
2017
06
18-19
00:25
01:29
I, IIab, IIIa
10
3
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2017
06
18-19
01.30
01.40
NLC
7
1
Adrien Mauduit
Ordrupnæs
Denmark
2017
06
18-19
1:30
1:50
I, II
45
1
A.Abeln
Ahlhorn
Germany
2017
06
18-19
21:39
22:33
7
1
Len Entwisle
Elland,West Yorks
England
2017
06
18-19
22:00
00:00
NLC
7
1
Blazej Olszyca
Lodz (51.71°N 19.47°E)
Poland
2017
06
19-20
00:15
00:45
I, some IIa
30
1
Monika Landy-Gyebnar
Hárskút
Hungary
2017
06
19-20
00:20
01:55
absolute complex
16
4
Rafael Schmall
Somogy, Kaposújlak
Hungary
2017
06
19-20
00:30
01:50
I, IIa, IIb, IIIa, IIIb,
15
4
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2017
06
19-20
00:45
01:35
I, IIa, IIb, IIIa
25
3
Heiko Ulbricht
Herzogswalde/Saxony
Germany
2017
06
19-20
01:00
01:30
I, IIab, IIIab, P, V
14
3
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2017
06
19-20
01:00
01:55
I, IIab, IIIab, IV, S, P
15
3
Heiko Ulbricht
Herzogswalde/Saxony
Germany
2017
06
19-20
01:00
01:30
I, IIab, IIIab, P, V
14
3
T. McEwan
Dalry
Scotland
2017
06
19-20
01:15
02:35
II
10
2
Tobias Felber
Glashütte - Oberfrauendorf
Germany
2017
06
19-20
01:16
01:16
I, IIa, IIb, IIIa, IIIb
20
2
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2017
06
19-20
0:52
1:40
I, IIa, IIb, IIIa, IIIb,
12
3
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2017
06
19-20
0:52
1:40
I, IIa, IIb, IIIa, IIIb,
12
3
Ivo Dinsbergs
Riga
Latvia
2017
06
19-20
21:30
1:00
I, II, III
15
2
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2017
06
19-20
23.55
01.30
2
35d
1
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2017
06
19-20
23:00
03:00
NLC
10
2
James Fraser
Alness
Scotland
2017
06
19-20
23:55
01:33
I,II,III
30
1
Monika Landy-Gyebnar
Veszprem
Hungary
2017
06
20-21
00:40
02:00
IIa, IIb, IIIa, IIIb, P
15
4
Karl Kaiser
Schlägl
Österreich
2017
06
20-21
01:25
01:51
IIa, IIb
3
1
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2017
06
20-21
0:50
01:55
IIa, IIb, IIIa, IIIb, P,
16
4
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2017
06
20-21
0:50
01:55
IIa, IIb, IIIa, IIIb, P,
16
4
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2017
06
20-21
0:50
01:55
IIa, IIb, IIIa, IIIb, P,
16
4
Henning Untiedt
Troendel
Germany
2017
06
20-21
22:40
0:50
Type IIab and Type III
10°
3
A.Abeln
Seehausen/Bremen
Germany
2017
06
20-21
23:40
01:30
10
3
James Fraser
Alness
Scotland
2017
06
21-22
23:28
00:48
I,II,III,IV
20
4
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
06
22-23
0830
0845
I IIa
2
1
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2017
06
23-24
00:50
02:15
15
2
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
06
23-24
0531
0900+
I IIa IIIa IVa
15
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
06
24-25
01:03
01:03
II,III
12
1
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
06
24-25
0700
0900+
I IIa+b IIIa IVa
5
2
Adrien Mauduit
High Level, Alberta
Canada
2017
06
24-25
08:30
10:45
I, II, III
10
3
Radosław Karwacki
Ostrzeszów
Poland
2017
06
24-25
20:00
21:10
I, II
10
3
Claudia und Wolfgang Hinz
Schwarzenberg
Deutschland
2017
06
24-25
20:25
21:35
I, II, IIIa, IVa
18
3
Alexander Haußmann
Hörlitz
Germany
2017
06
24-25
20:35
20:55
IIa, IIb, IIIa
15
3
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2017
06
24-25
20:40
21:15
I, IIa, IIb
7
2
Karl Kaiser
Schlägl; 48,63°N; 13,96°E
Austria
2017
06
24-25
20:44
21:06
IIb, IIIb
6
1
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
06
24-25
23:45
00:15
II
3
2
A.Abeln
Oldenburg
Germany
2017
06
25-26
01:10
01:45
8
1
John Rowlands
Anglesey
Wales
2017
06
25-26
01:30
01:40
I, II
08
2
Karin Broekhuijsen
De Kiel
Netherlands
2017
06
26-27
00.15
03.00
2
Karin Broekhuijsen
De Kiel
Netherlands
2017
06
26-27
00.15
03.00
3
A.Abeln
Ahlhorn
Germany
2017
06
26-27
22:30
01:29
10
3
Alexander Haußmann
Dresden
Germany
2017
06
28-29
00:50
01:05
IIa
20
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
06
28-29
0700
0915+
I IIa IIIa
5
1
Mark Zalcik
Namao
c
2017
06
29-30
0545
0645
I IIa IIIa S
5
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
06
30-31
0630
0745
I IIa+b IIIa
4
3
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2017
06
30-31
20:10
20:50
I, IIab, IIIab, S, P
6
3
Kevin Lewis
Anglesey
United Kingdom
2017
07
01-02
00:00
03:50
20
4
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2017
07
01-02
00:10
02:10
All
80
5
Damian Szymula
Mszana Górna (Lesser Poland)
POLAND
2017
07
01-02
00:15
02:30
~70
5
Damian Szymula
Mszana Górna (Lesser Poland)
POLAND
2017
07
01-02
00:15
02:30
~70
5
Damian Szymula
Mszana Górna (Lesser Poland)
POLAND
2017
07
01-02
00:15
02:30
~70
5
James MacKintosh
Cromarty
Scotland
2017
07
01-02
01.00
01.30
all
110
4
Tony Bills
Harrogate
England
2017
07
01-02
01.00
02.00
4
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2017
07
01-02
01.00
01.05
type 2
1
Karin Broekhuijsen
Drenthe
Netherlands
2017
07
01-02
01.15
03.30
52
4
Karin Broekhuijsen
Drenthe
Netherlands
2017
07
01-02
01.15
02.30
52
4
Karin Broekhuijsen
Drenthe
Netherlands
2017
07
01-02
01.15
0.3.3
52
1
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
UK
2017
07
01-02
01.25
01.35
all
105
5
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2017
07
01-02
01:00
02:30
I, II, IIIab, IV, O, S, P
15
5
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2017
07
01-02
01:15
02:45
I,IIab,IIIab,IVc,S,P
25
4
Répás György
Budapest (XIX)
Hungary
2017
07
01-02
01:20
01:55
IIa, IIIa, IIIb, IVc, P
30
5
EJP Lewis
Shrewsbury
UK
2017
07
01-02
0200
0230
IIIa, IIIb
15
3
Fabrizio Melandri
Santarcangelo di Romagna
Italy
2017
07
01-02
02:15
02:30
lla
5
3
John Rowlands
Anglesey
Wales
2017
07
01-02
02:15
02:35
IIab, IIIb, S
25
4
ChrisP
TAMWORTH
United Kingdom
2017
07
01-02
03-00
03-30
IIIa
10
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
07
01-02
0750
0900+
I IIa IIIa
4
2
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2017
07
01-02
0:30
2:00
IIa, IIIa, IIIb, IVc, P
25
5
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2017
07
01-02
0:30
2:00
IIa, IIIa, IIIb, IVc, P
25
5
Karoly Jonas
Budapest
Hungary
2017
07
01-02
0:30
2:00
IIa, IIIa, IIIb, IVc, P
25
5
Adrien Mauduit
High Level, Alberta
Canada
2017
07
01-02
11:45
2:45
I, II, III, IV, V, S
110
4
Rob
Galway
Ireland
2017
07
01-02
12:30
02:30
15
3
Ralf Künnemann
Wardenburg
Germany
2017
07
01-02
21:25
21:50
15
2
Henning Untiedt
24321 Tröndel
Germany, Schleswig-Holstein
2017
07
01-02
21:45
23:45
IIab, IIIab, O,P
25
4
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
07
01-02
22:20
02:18
II,III,IV
60
4
Wolfgang Hamburg
Bernitt(MVP, 53.9N 11.9E)
Germany
2017
07
01-02
22:45
01:50
IIab, IIIab, O, S, P
20
4
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
07
01-02
23:00
02:15
II,III,IV
35
5
James Fraser
Alness
Scotland
2017
07
01-02
23:50
02:13
II,III,IV,S
5
P.P. Hattinga Verschure
Deventer, Netherlands
Netherlands
2017
07
02-03
00:00
02:50
I, IIab, IIIab, IV, O, P
20
5
Monika Landy-Gyebnar
Veszprem
Hungary
2017
07
02-03
00:40
01:50
IIb, IVb, S, P
10
3
Pavol Gajdos
Lubietova
Slovensko
2017
07
02-03
00:50
01:50
II
10
4
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2017
07
02-03
01:00
02:00
I, II, IIIab
8
2
Heiko Ulbricht
Freital/Saxony
Germany
2017
07
02-03
01:30
01:36
IIb, IIIa, IIIb
6
3
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2017
07
02-03
01:30
02:45
I,IIab,IIIb,IVb
20
4
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2017
07
02-03
01:45
01:45
I, II
10
3
Eric Pollock
Burnmouth, Scottish Borders.
Scotland
2017
07
02-03
02:00
02:55
1
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2017
07
02-03
02:15
02:15
IIab, IVb
15
4
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2017
07
02-03
02:30
02:30
IIab
20
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
07
02-03
0830
0900+
I IIa
3
1
Adrien Mauduit
High Level, Alberta
Canada
2017
07
02-03
11:30
12:30
II, III, IV, S, V
90
5
Ivo Dinsbergs
Riga
Latvia
2017
07
02-03
20:50
00:20
I, II, III, IV
70
3
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2017
07
02-03
21:15
02:30
10
3
P.P. Hattinga Verschure
Deventer, Netherlands
Netherlands
2017
07
02-03
21:30
00:00
I, IIab, IIIa
10
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2017
07
02-03
22:00
24:00
40
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
07
02-03
22:30
02:24
II,III,IV
45
4
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
07
02-03
22:30
02:15
II
20
5
Karin Broekhuijsen
Denthe
Netherlands
2017
07
02-03
23.00
04.45
52
5
James Fraser
Alness
Scotland
2017
07
02-03
23:40
02:30
I,II,III,IV
90
4
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
07
03-04
0645
0900+
I IIa+b IIIa+b
3
3
Bernard Burton
Wokingham
England
2017
07
03-04
2155
2220
I, III
9
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2017
07
03-04
21:15
23:00
15
1
George Anderson
Wokingham
England, UK
2017
07
03-04
21:35
22:25
II, III
15
2
Peter Meadows
Chelmsford, Essex
England
2017
07
03-04
21:35
22:20
II, III
20
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
07
04-05
0900
I IIa
2
1
Adrien Mauduit
High Level, AB
Canada
2017
07
04-05
11:45
2:45
I, II
50
4
Heiko Ulbricht
Herzogswalde/Saxony
Germany
2017
07
05-06
00:45
01:10
I, IIa, IIb
4
1
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
07
05-06
0540
0900+
I IIa IIIa
8
2
Adrien Mauduit
High Level, Alberta
Canada
2017
07
05-06
11:45
03:00
I, II, III, IV, V, S
120
5
Adrien Mauduit
High Level, Alberta
Canada
2017
07
05-06
11:45
3:00
I, II, III, IV, V, S
120
5
Adrien Mauduit
High Level, Alberta
Canada
2017
07
05-06
11:45
3:00
I, II, III, IV, V, S
120
5
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2017
07
05-06
21:15
23:00
5
2
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2017
07
06-07
00.45
01.00
type 2
10
1
James Fraser
Alness
Scotland
2017
07
06-07
00:50
01:15
NLC
10
1
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
07
06-07
0645
0900
IIa IIIa
2
2
Adrien Mauduit
High Level, Alberta
Canada
2017
07
06-07
11:30
2:30
I, II, III, IV, V, S
70
5
Adrien Mauduit
Alberta
Canada
2017
07
06-07
11:30
2:30
I, II, III, IV, V, S
70
5
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
07
07-08
00:30
00:45
I
7
3
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2017
07
07-08
21:00
22:40
15
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2017
07
08-09
01:05
01:40
IIb, IIIab
8
4
James Akrill
Glentham
England
2017
07
08-09
01:05
02:15
8
3
Wolfgang Hamburg
Bernitt(MVP, 53.9N 11.9E)
Germany
2017
07
08-09
22:50
01:00
IIab, IIIab
12
2
A.Abeln
Ahlhorn/Großenkneten
Germany
2017
07
08-09
23:11
01:47
8
2
Henning Untiedt
Hohenfelde Beach; 54.32N; 10.55 E
Germany
2017
07
09-10
21.45
00:00
IIab; IIIab; Azi: 350-20
2
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2017
07
09-10
23.30
01.30
types 1,2,3
15
2
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2017
07
11-12
00:30
00:50
NLC
5
2
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2017
07
11-12
01:00
01:30
IIa
6
1
Heiko Ulbricht
Börnchen/Saxony
Germany
2017
07
11-12
01:20
01:40
II, IIab, III, IIIa, O
7
3
Heiko Ulbricht
Börnchen/Saxony
Germany
2017
07
11-12
01:20
01:40
II, IIab, III, IIIa, O
7
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
07
12-13
00:48
01:49
II
25
1
Kairo Kiitsak
Simuna
Estonia
2017
07
12-13
21:30
22:40
IIa, IIb, IIIa, IIIab
45
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
07
15-16
00:07
01:34
II
10
2
D. Buczynski
Tarbatness
Scotland
2017
07
15-16
01:09
01:29
NLC
25
2
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
07
15-16
23:00
02:00
I,II
10
3
Wolfgang Hamburg
Bernitt(MVP, 53.9N 11.9E)
Germany
2017
07
15-16
23:50
01:30
IIab, IIIab
13
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
07
16-17
0900
0915
I
3
2
Henning Untiedt
Hohenfelde Beach; 54.32N; 10.55 E
Germany
2017
07
16-17
21:30
23:30
IIab; IIIab
4
Kairo Kiitsak
Simuna
Estonia
2017
07
16-17
21:35
22:00
10
1
D. Buczynski
Tarbatness
Scotland
2017
07
17-18
00:00
01:42
NLC
50
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2017
07
17-18
01:00
02:20
IIab, IIIa, IVa, O, S
09
4
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2017
07
17-18
02:00
02:30
II
5
2
Len Entwisle
Elland,West Yorks
England
2017
07
17-18
02:10
02:40
II
6
3
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2017
07
17-18
19:50
20:30
I, IIa, S
10
2
Monika Landy-Gyebnar
Veszprem
Hungary
2017
07
17-18
20:00
IIa, IIb
5
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2017
07
17-18
20:10
20:40
I, IIab
7
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2017
07
17-18
20:26
21:15
I, IIab, IIIab, S, P, V
8
2
Mathias Hoecker
52.02°N 8.07° E
Germany
2017
07
17-18
20:48
21:17
I, IIa, IIb, IIIb
35
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2017
07
17-18
21:15
23:00
20
3
Kairo Kiitsak
Simuna
Estonia
2017
07
17-18
21:15
23:00
IIa, IIb, III
20
3
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2017
07
17-18
23.00
01.30
1,2,3
20
3
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
07
17-18
23:15
02:30
I,II,III,IV
23
4
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
07
17-18
23:16
02:19
II,III,IV
33
3
Alan C Tough
Hopeman, Moray, Scotland
Scotland
2017
07
17-18
23:30
01:30
I,II,III,IV
22
4
James Fraser
Alness
Scotland
2017
07
17-18
23:40
02:30
II,III,IV
25
3
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2017
07
18-19
22.30
01.00
2,3
10
1
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
07
18-19
22:45
01:45
I,IV
8
2
James Fraser
Alness
Scotland
2017
07
18-19
23:15
02:15
I,II,III,IV
15
2
Kairo Kiitsak
Papsaare
Estonia
2017
07
19-20
20:20
21:00
IIa, IIb, III
70
3
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2017
07
19-20
21:10
00:00
70
3
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2017
07
20-21
01:00
01:30
II
5
2
T. McEwan
Dalry
Scotland
2017
07
20-21
22:45
23:05
I,II
6
1
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
07
20-21
23:00
02:15
I,II,IV
3
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
07
20-21
23:17
02:20
II,III,IV
25
1
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
07
22-23
0950
0950
IIa, IIIa
6
1
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
07
24-25
0600
0945
I, IIa, IIIa
3
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
07
25-26
02:20
02:51
II,IV
23
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2017
07
25-26
20:00
23:30
25
4
Kairo Kiitsak
Simuna
Estonia
2017
07
25-26
20:00
23:00
I, II, III, IV
25
4
Artyom Shestayev
Tallinn
Estonia
2017
07
25-26
21:00
01:00
4
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2017
07
26-27
00.00
02.30
types 1,2,3
20
5
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
07
26-27
00:30
01:30
II
3
4
Wolfgang Hamburg
Bernitt(MVP, 53.9N 11.9E)
Germany
2017
07
26-27
01:00
01:50
IIab, IIIab
4
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2017
07
26-27
02:00
02:47
IIab, IIIa, S
08
3
Adrien Mauduit
Liseleje beach
Denmark
2017
07
26-27
10:45
2:45
I, II, III, IV, V, S
20
5
Kairo Kiitsak
Simuna
Estonia
2017
07
26-27
20:30
24:00
I, II, III, IV
30
4
Henning Untiedt
Tröndel; 54.39N, 10.49E
Germany
2017
07
26-27
21:25
22:05
I
1
D. Buczynski
Tarbatness
Scotland
2017
07
26-27
23:30
01:19
NLC
25
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2017
07
27-28
1015
I, IIb
15
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2017
07
27-28
1015
1015
I, IIb
15
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2017
07
28-29
1000
1000
I, IIIb
8
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
07
29-30
1015
1015
IIb
8
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland
2017
08
01-02
22:17
22:42
II,?III
12
1
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
08
01-02
22:30
02:30
I,II
7
3
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2017
08
03-04
01:45
02:00
II
3
Mark Zalcik
Namao
Canada
2017
08
04-05
0505
0545
I, IIa, IIIa
3
1
Henning Untiedt
Tröndel, 54.32N, 10.55E
Germany
2017
08
13-14
20:40
21:06
II
1
Peter Dalin
Kiruna
Sweden
2017
08
13-14
20:40
00:40
I, IIa,b, IIIa,b
50
4
Mount Esja Webcam
Reykjavik
Iceland
2017
08
23-24
02:15
03:25
IIab?
3
Pin It