2020 July

 
A 'Gallery' version of this page can be found here.
Observer
Location
Country
yy
mm
dd
UT-Start
UT-End
Forms
Deg
Br
Image
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
07
01-02
00:30
01:00
I, IIab
5
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
01-02
00:30
02:05
I, IIab, IIIa, S
45
3
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
07
01-02
00:30
02:00
~15
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
01-02
01:10
02:10
IIab, IVb, S
13
3
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
07
01-02
01:25
01:50
I, II, III, IV, S
5
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
01-02
0515
0900
I IIa+b IIIa
15
3
Ujvárosi Beáta
Csíkszereda (Miercurea Ciuc)
Romania
2020
07
01-02
19:00
19:50
I, IIa, IVa, P
15
3
John Owen
Aberdeen
Scotland
2020
07
01-02
23:15
23:45
IIa
20
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
02-03
0530
0900
I IIa+b IIIa+b
25
3
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
07
02-03
21:15
22:45
30
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
03-04
0515
0600
IIIa IVa
40
2
Bryan Cruzan
Lane County, Oregon
USA
2020
07
03-04
05:00
05:45
I, II, IV
15
2
Lekomtcev Denis
Orel region, Orel
Russia
2020
07
03-04
19:30
20:00
IIIa; IIIb;
25
4
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
03-04
20:35
22:15
3
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
03-04
20:35
22:15
3
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
07
03-04
20:45
21:30
IIab, IIIab
6
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
07
03-04
20:45
21:30
IIab, IIIab
6
2
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
03-04
23:30
00:05
IIab, IIIb, IVb
15
3
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
07
04-05
09:45
11:45
I, IIb, IIIb
30
4
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
07
04-05
20:20
21:20
I, IIab, IIIa
5
1
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
07
05-06
00:00
01:20
I, II, III, IVa, S
13
4
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
05-06
00:29
01:05
II,IV
20
1
Pavol Gajdos
Near Banska Bystrica
Slovakia
2020
07
05-06
00:30
01:00
I, II?
~3
2
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
07
05-06
01:15
01:45
~7
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
05-06
01:45
02:15
I, II
15
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
05-06
0515
0930
I IIa+b IIIa+_b IVa
15
3
György Répás
Budapest (XIX)
Hungary
2020
07
05-06
19:20
21:20
I, II, III, IVac, S, P
80
5
György Répás
Budapest (XIX)
Hungary
2020
07
05-06
19:20
21:20
I, II, III, IVac, S, P
80
5
György Répás
Budapest (XIX)
Hungary
2020
07
05-06
19:20
21:20
I, II, III, IVac, S, P
80
5
György Répás
Budapest (XIX)
Hungary
2020
07
05-06
19:20
21:20
I, II, III, IVac, S, P
80
5
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
07
05-06
19:25
21:00
I, II, III, IV, S, P, O
60
5
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
07
05-06
19:30
21:20
I, II, III, IVac, S, P
90
5
Pavol Gajdos
Near Banska Bystrica
Slovakia
2020
07
05-06
19:30
21:00
II, III, IV, V, S
90
5
Roland Winkler
Werder (Havel)
Germany
2020
07
05-06
20:00
00:00
IIb, V
90
4
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
07
05-06
20:15
21:45
IIab, IIIab, O, S, P, V
90
4
Vygi
Munich
Germany
2020
07
05-06
20:20
21:10
4
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
07
05-06
20:30
22:15
~80
5
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
07
05-06
20:30
22:15
~80
5
Peter C. Slansky
Munich
Germany
2020
07
05-06
20:35
15°
1
Alexander Haußmann
56° 07' N, 21° 03' E
Latvia
2020
07
05-06
21:00
21:30
IIb, IIIa, IVb
30
3
Peter Meadows
Chelmsford
England
2020
07
05-06
21:05
22:05
II, III
20
3
Bernard Burton
Wokingham
UK
2020
07
05-06
21:08
21:25
IIa IIIa P
10
2
Christian Loritz
49.9409291, 14.3302844
Czech Republic
2020
07
05-06
21:15
22:15
III
5
Christian Loritz
49.9409291, 14.3302844
Czech Republic
2020
07
05-06
21:15
22:15
Various
4
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
05-06
21:30
22:00
I, IIab, IIIab
9
2
James Abbott
Rivenhall Essex
England
2020
07
05-06
21:45
22:30
I, IIa
10
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
05-06
22:05
22:09
II,III
~14
2
G. van Tilburg
Scheveningen
Netherlands
2020
07
05-06
23:00
00:35
IIab, IIIa
3
Ujvárosi Beáta
Csíkszereda (Miercurea Ciuc)
Romania
2020
07
06-07
00:35
0:55
I, IIIb
3
1
Tomasz Adam
Staszów
Poland
2020
07
07-08
00:15
02:10
I, II, III, IVb, S, P, V
160
5
Pavol Gajdos
Near Banska Bystrica
Slovakia
2020
07
07-08
00:30
02:30
II, III, IV
60
5
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
07-08
00:55
01:50
I,II,III,IV
35
5
Tom Mauchamp
Fenay (Dijon)
France
2020
07
07-08
02:00
I, III
3
Fabrizio Melandri
Santarcangelo di Romagna
Italy
2020
07
07-08
02:05
02:25
I, II, III
8
4
Tomasz Adam
Chańcza (50.63°N, 21.06°E)
Poland
2020
07
07-08
20:20
21:45
I, II, IIIa, IVc, P, V
12
3
Alexander Haußmann
57° 09' N, 21° 25' E
Latvia
2020
07
07-08
21:10
22:20
IIb, IIIb
45
4
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2020
07
07-08
22.30
02.00
IV
4
Artur Surowiecki
Warsaw
Poland
2020
07
07-08
23:00
01:30
I,II,III
75
1
T. McEwan
Dalry
Scotland
2020
07
07-08
23:05
00:50
IIab,IIIab
10
4
Agate Albekeite
Skriveri
Latvia
2020
07
08-09
04:30
IIa
4
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
08-09
00:10
01:55
I,II,III,IV
35
4
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
08-09
01:17
02:02
II,IV
~17
1
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
08-09
02:00
O2:10
1
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
07
08-09
20:30
00:00
90
5
Alexander Haußmann
57° 26' N, 21° 39' E Būšnieku ezers near Ventspils
Latvia
2020
07
08-09
21:40
22:00
10
3
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
08-09
23:45
02:30
40
5
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
08-09
23:45
02:30
40
4
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
08-09
23:50
02:30
40
4
Pavol Gajdos
Near Banska Bystrica
Slovakia
2020
07
09-10
00:45
1:40
II, III
15
3
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
09-10
01.20
01.40
1,2
10?
2
Tom McEwan
Dalry
Scotland
2020
07
09-10
01:26
02:10
IIab
10
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
09-10
0900
I IIIa
5
1
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
07
09-10
10:00
11:45
I, IIIa
20
3
Alexander Haußmann
57° 43' N, 22° 35' E near Kolka
Latvia
2020
07
09-10
21:40
22:00
IIb
15
2
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
09-10
O2:30
02:30
45
5
C.Young
Haddington
Scotland
2020
07
10-11
00:30
02:15
II, III, IV, S, P
50
5
John Rowlands
Anglesey
Wales
2020
07
10-11
00:40
03:15
20
4
Len Entwisle
Elland,West Yorkshire
England (UK)
2020
07
10-11
00:45
02:26
II , III,IV
~28
4
T. McEwan
Dalry
Scotland
2020
07
10-11
00:55
02:20
II,III,IV
30
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
10-11
01:00
02:22
I,II,III,IV
110
5
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
10-11
01:15
03:00
I, II, III, IV, O, P, S
12
4
Bill Ward
Royal Tunbridge Wells
England
2020
07
10-11
01:50
02:00
IV
4
4
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
10-11
01:55
02:10
IIab
<5
3
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2020
07
10-11
02:00
02:45
IIab, IIIab, IVabc, S, P
20
4
D. Frydman
London
England
2020
07
10-11
02:01
02:26
I,II,III
14
4
Bernard Burton
Wokingham
UK
2020
07
10-11
02:10
02:30
IIIa, IVb
8
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
10-11
0600
0900
I IIa IIIa
5
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
10-11
21:25
21:45
IIb, IIIa, V
<5
1
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
10-11
23:00
01:00
I, II, III, IV, V, S
30
4
Gotthard Stuhm
Hirtshals
Danmark
2020
07
10-11
23:00
01:00
I,II,III,IV, S,V
40
4
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
10-11
23:01
00:32
II, IV
~23
2
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2020
07
11-12
00.00
00.45
I, IIa
15
2
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
11-12
00:25
01:25
I, IIab, IIIb
15
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
11-12
00:30
02:16
II,III
~30
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
11-12
01:00
02:15
II, IVa
<5
2
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2020
07
11-12
02:15
02:30
IIab
5
1
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
07
11-12
10:00
11:45
IIIb
40
3
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
12-13
00:28
01:41
4
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
12-13
01:05
02:15
IIb, IIIa
<5
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
12-13
01:48
01:52
II
2
1
Alexander Haußmann
56° 57' N, 24° 05' E, Riga
Latvia
2020
07
12-13
20:20
22:20
IIIa
45
4
Richard Löwenherz
Schmöckwitz near Berlin
Germany
2020
07
13-14
00:00
01:10
I, IIb
4
2
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
13-14
00:24
00:46
7
3
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
13-14
00:24
01:46
7
3
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2020
07
13-14
01.30
02.00
I, IIab
15
2
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
13-14
01:00
01:22
NLC
10
1
Heiko Ulbricht
Börnchen, Saxony
Germany
2020
07
13-14
01:30
02:00
I, IIab, IIIa
20
2
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
13-14
02.10
02.20
1
15
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
13-14
0530
0600
I IIa IIIa IVa
20
3
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
07
13-14
10:15
11:45
I, IIb
15
3
Richard Löwenherz
Schmöckwitz near Berlin
Germany
2020
07
13-14
2120
2150
I
5
1
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
07
13-14
21:11
21:44
5
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
13-14
22:40
23:45
II,III
25
2
Eric Pollock
Burnmouth
Scotland
2020
07
13-14
24:45
01:42
3
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
14-15
00.25
00.30
8?
1
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
14-15
00:00
00:45
I, IIab, IIIb, IVa, O, S
5
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
14-15
00:06
00:37
II
?
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
14-15
0550
0730
I IIa IIIa
10
1
Alexander Haußmann
57° 46' N, 24° 21' E, Salacgrīva
Latvia
2020
07
14-15
21:20
21:45
IIb
15
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
15-16
0530
I IIIa
12
1
Alexander Haußmann
58° 23' N, 24° 22' E, near Pärnu
Estonia
2020
07
15-16
21:00
21:00
IIb, IIIa
10
2
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
17-18
00:13
02:44
I,II,III,IV
90
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
17-18
00:16
02:18
II,IV
28
2
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
17-18
01:10
01:45
I, IIab, IIIa, IVa, O, P
15
3
Alexander Haußmann
58° 56' N, 23° 33' E, Haapsalu
Estonia
2020
07
17-18
20:25
20:30
IIb
10
2
John Owen
Aberdeen
Scotland
2020
07
17-18
22:45
23:45
15
3
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
17-18
23.30
02.30
1,2, 3
15
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
17-18
23:45
01:05
I, IIa, IIIb, IVa, S
12
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
18-19
00:02
01:48
II,III
14
1
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
18-19
00:10
00:33
NLC
08
2
Simon Herbst
Strelln, Saxony
Germany
2020
07
18-19
01:17
02:02
6
1
Richard Löwenherz
Wolletzsee, Brandenburg
Germany
2020
07
18-19
20:25
21:50
I, IIa, V
8
1
Simon Herbst
Strelln, Saxony
Germany
2020
07
18-19
20:34
21:55
7
3
Simon Herbst
Strelln, Saxony
Germany
2020
07
18-19
20:34
21:55
7
3
Alexander Haußmann
59° 16' N, 23° 54' E
Estonia
2020
07
18-19
22:20
23:00
IIa
20
1
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
18-19
23.30
02.30
1,2,3
8
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
18-19
23:40
00:00
I, IIa, IIIab, IVa, P
7
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
19-20
00:31
02:18
II,III
18
2
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
07
19-20
00:45
01:45
I, IIIab, IVac
5
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2020
07
19-20
00:46
02:15
4
3
Molly Meyer
Alnwick
England
2020
07
19-20
0210
NA
NA
Na
5
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
19-20
02:05
02:45
II, IV
1
1
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
19-20
02:30
02:36
II,III
10
2
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
19-20
0930
IIa IIIa
5
2
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
07
19-20
10:15
12:00
I, IIa, IIb
20
3
Simon Herbst
Strelln, Saxony
Germany
2020
07
20-21
00:35
01:40
6
3
Simon Herbst
Strelln, Saxony
Germany
2020
07
20-21
00:35
01:40
6
3
Alexander Haußmann
59° 28' N, 24° 49', Tallinn Pirita
Estonia
2020
07
20-21
21:15
23:20
IIa, IIb, IIa, IIIb, IVb
30
4
Alexander Haußmann
60° 12' N, 25° 07' E, Helsinki Rastila
Finland
2020
07
21-22
20:30
21:20
IIb, IIIa
60
2
Alexander Haußmann
58° 45' N, 21° 6' E - 58° 16' N, 20° 23' E
none - Helsinki-Travemünde ferry on the Baltic Sea
2020
07
22-23
21:30
23:20
IIb, IIIa
10
4
Simon Herbst
Battaune, Saxony
Germany
2020
07
23-24
00:50
01:41
5
2
T. McEWan
Dalry
Scotland
2020
07
23-24
01:00
01:20
II,III
4
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
23-24
01:35
02:10
III
15
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
23-24
0945
I IIIa
4
1
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
25-26
0500
1030
I IIa+b IIIa+b
5
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
07
26-27
00:45
02:15
I, IIab, IIIab, IVa, P
25
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
26-27
01:33
02:19
II,III
~20
2
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
07
26-27
01:45
02:45
~12
3
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
07
26-27
02:00
02:30
IIIa
15
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
07
26-27
02:30
03:10
II,III
30
3
Mark Zalcik
Edmonton
Canada
2020
07
26-27
1000
I IIa
2
1
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
26-27
23.30
02.30
all
12
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
07
27-28
02:00
03:20
II, III, V, P
6
4
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2020
07
27-28
02:15
03:15
I,II,III
35
3
Bernard Burton
Wokingham
UK
2020
07
27-28
0305
0310
IIb IIIa
2
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
28-29
01:47
02:33
II
10
1
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
07
29-30
01:33
02:19
II,III
10
1
Sandra Brantingham
Glenbarry, Aberdeenshire
Scotland
2020
07
29-30
02.20
02.30
2
5?
1
Pin It