2020 June

 
A 'Gallery' version of this page can be found here.
Observer
Location
Country
yy
mm
dd
UT-Start
UT-End
Forms
Deg
Br
Image
Ujvárosi Beáta
Csíkszereda (Miercurea Ciuc)
Romania
2020
06
01-02
00:20
1:40
I, IIa,b, IIIa,b, P, S
10
3
Ingo
Dresden
Germany
2020
06
02-03
21:20
21:40
I, IIa, IIIb
5
1
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
06
05-06
00:30
01:30
I, IIab, IIIab
15
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
05-06
00:32
01:47
II,III
30
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
05-06
01:20
01:50
I, IIab, IIIab
7
1
Heiko Ulbricht
Freital, Saxony
Germany
2020
06
05-06
01:30
02:00
II, IIab, IIIa
8
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
05-06
01:30
01:55
IIab
15
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
05-06
01:40
03:00
IIa, IIb, IIIa, IV, O
40+
4
Yann
Bristol, England
UK
2020
06
05-06
01:56
02:00
III
9
3
D. Frydman
London
England
2020
06
05-06
02:05
02:32
I,II,IV
40
3
Jørgen Konrad
Lübbecke
Germany
2020
06
05-06
21:29
21:59
I, IIa+b
1
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
06
05-06
22:00
00:00
15
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
06-07
02:00
02:40
II
15
2
D. Frydman
London
England
2020
06
06-07
02:05
02:24
II,III
23
2
Georg Meyer
Moenchgut / Ruegen
Germany
2020
06
06-07
10
02:30
1
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
06
06-07
19:50
20:50
I, IIab, IIIa
13
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
06-07
20:00
21:45
I, II, IIab, O, S
16
3
Simon Herbst
Zschortau, Saxony
Germany
2020
06
06-07
20:20
01:30
3
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
06-07
20:20
20:45
I, II, S
7
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
06-07
20:30
21:45
I, II, IIab, O, S
12
3
Frank Rinas
Bergheim
Germany
2020
06
06-07
20:45
21:15
II, III
40°
3
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
06-07
21:00
01:20
~12
2
Jørgen Konrad
Steinhude
Germany
2020
06
06-07
21:23
01:44
I, IIa+b, IIIa+b, O,S,P,V
17
1
Ujvárosi Beáta
Szerencs
Hungary
2020
06
09-10
00:40
1:20
I, IIa,b
12
2
Sandra Brantingham
Glenbarry, Banff
Scotland
2020
06
10-11
00.00
00.15
2,3
15
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
10-11
00:02
01:18
II
27
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
06
10-11
00:19
00:39
II
15
2
Ujvárosi Beáta
Szerencs
Hungary
2020
06
10-11
00:35
1:30
I, IIa,b, IV
12
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
10-11
01:20
01:40
I, II
6
1
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
06
10-11
23:00
23:15
I, IIa, IVab, O
12
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
11-12
01:30
02:00
I, IIab
11
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
11-12
22:15
02:02
II,III,IV
~80
4
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
12-13
02:25
02:40
II
~30
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
14-15
01:10
02:20
8
1
James Abbott
Rivenhall Essex
England
2020
06
15-16
21:45
22:30
I, IIa
10
3
Peter Meadows
Chelmsford, Essex
England
2020
06
15-16
22:00
22:20
IIb
10
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
15-16
22:00
22:50
II, IV
12
3
Peter Meadows
Chelmsford
England
2020
06
16-17
01:00
01:50
II, III
8
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
16-17
01:00
02:25
I,IIa,IIb,IIIa,IIIb,IV
8
4
David Tate
Somerset
England
2020
06
16-17
01:30
02:45
I, IIab,IIIab
4
Roland Winkler
Werder (Havel)
Germany
2020
06
16-17
2030
2200
IIIb
60
4
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
16-17
20:00
21:15
I, IIab, IIIab, IVabc
90
4
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
06
16-17
20:30
23:00
50
3
S. Grießbach
Werder (Havel)
Germany
2020
06
16-17
20:38
21:34
I, IIb,III
4
Stefan Meister
Eglisau
Switzerland
2020
06
16-17
20:40
21:20
IIIb
20
3
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
16-17
20:40
21:40
~40
4
Menno van der Haven
Waddinxveen
Netherlands
2020
06
16-17
21:15
21:25
IIa
10
1
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
06
17-18
09:45
11:45
I, IIb, IIIb
25
4
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
18-19
00:50
02:10
12
3
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
19-20
00:20
02:40
I, IIab, IIIab, P
35
4
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
19-20
01:30
02:30
~65
5
D. Frydman
London
England
2020
06
19-20
01:55
02:13
II,III
23
3
Ronald van Dijk
Zwolle
the Netherlands
2020
06
19-20
21:00
23:00
30
1
Menno van der Haven
Waddinxveen
Netherlands
2020
06
19-20
21:20
22:15
IIb, IIIb
12
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
06
19-20
23:00
00:30
I, II, III, IV, P
60
2
James Fraser
Alness
Scotland
2020
06
19-20
23:49
00:25
II,IV
40
3
Ronald van Dijk
Zwolle
the Netherlands
2020
06
20-21
21:15
22.45
30
2
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
20-21
21:25
22:00
I, II
8
1
Menno van der Haven
Netherlands
2020
06
20-21
21:30
22:20
IIab, IIIab, IVa
8
2
James Abbott
Rivenhall Essex
England
2020
06
20-21
21:30
22:30
I, IIa
12
2
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
20-21
21:40
22:10
IIb
9
1
Peter Meadows
CHELMSFORD
England
2020
06
20-21
21:45
22:15
II, III
15
3
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
21-22
00:10
02:25
I, IIab, III
30
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
21-22
00:55
03:00
I, IIab, III, IVbc O S
60
4
Heiko Ulbricht
Lerchenberg hill, Börnchen
Germany
2020
06
21-22
01:00
01:40
I, IIab, IIIa
25
3
David Tate
Somerset
England
2020
06
21-22
01:00
03:00
I, IIab,III,IV
60
4
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
21-22
01:25
01:40
I, II
9
1
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2020
06
21-22
01:45
02:45
IIab, IV,S
90+
3
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2020
06
21-22
02:00
02:30
NLC II
30
2
Peter Meadows
Chelmsford, Essex
England
2020
06
21-22
02:20
02:50
II, III, IV
30
3
Bernard Burton
Wokingham
UK
2020
06
21-22
02:35
02:45
II
40
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
21-22
21:25
22:55
I, II, III
10
2
Menno van der Haven
Waddinxveen
Netherlands
2020
06
21-22
21:30
22:15
IIa, IIIa
15
2
James Abbott
Rivenhall Essex
England
2020
06
21-22
21:45
22:30
I, IIa
12
3
Peter Meadows
Chelmsford, Essex
England
2020
06
21-22
21:45
22:30
I, IIb, IIIb
10
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
21-22
22:00
02:18
II,III
~80
3
Len Entwisle
Elland,West Yorkshire
England (UK)
2020
06
21-22
22:05
23:30
II , III
20
3
Alan C Tough
Elgin
Scotland
2020
06
21-22
22:40
01:00
I, II, III, IV, O, P, V
70
4
Horst Meyerdierks
Edinburgh
Scotland
2020
06
21-22
22:45
02:15
I,II
35
3
John Owen
Aberdeen
Scotland
2020
06
21-22
23:15
23:45
IIa
15
3
James Fraser
a
Scotland
2020
06
21-22
23:16
02:10
I,II,III,IV
60
4
James Fraser
Alness
Scotland
2020
06
21-22
23:16
02:10
I,II,III,IV
60
4
Eric Pollock
Burnmouth
Scotland
2020
06
21-22
23:36
01:54
15
1
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
22-23
01:10
02:35
I, IIab, IVc
30
2
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
22-23
01:30
02:15
~15
2
Alexander Haußmann
Hörlitz (51.5° N, 14° E)
Germany
2020
06
22-23
20:55
21:15
IIa
12
2
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
23-24
00:46
01:17
II
23
2
John Rowlands
Anglesey
Wales
2020
06
23-24
01:00
01:40
10
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
23-24
01:30
02:30
10
1
Kevin Boyle
Stoke-on-Trent
England
2020
06
23-24
02:00
02:45
IIa
20
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
24-25
00:15
01:00
II
3
1
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
25-26
00:30
02:35
I, II, III, O
35
3
Heiko Ulbricht
Freital, Saxony
Germany
2020
06
25-26
01:00
01:20
I, IIab, IIIa
9
1
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
25-26
01:00
02:20
~25
3
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
25-26
01:00
02:20
~25
3
Ger Breman
52.448N 05.831E
Nederland
2020
06
25-26
1.30
I, II
8
2
Chris Carss
Chemainus, Vancouver Island, BC
Canada
2020
06
25-26
10:30
11:05
I
20
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
06
25-26
20:30
23:00
90
3
James Fraser
Alness
Scotland
2020
06
26-27
00:30
01:03
NLC
30
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
26-27
21:40
22:00
3
dscf3237_26june2020_2147utc_wokingham.jpg
Bernard Burton
Wokingham
UK
2020
06
26-27
21:45
22:00
IIa
25
3
Peter Meadows
Chelmsford
England
2020
06
26-27
21:50
22:30
I, II
15
3
Len Entwisle
Elland,West Yorkshire
England (UK)
2020
06
26-27
22:15
22:50
NLC
30
3
T. McEwan
Dalry
Scotland
2020
06
26-27
22:23
02:30
I,IIab,IIIab
90
4
Bill Ward
Kilwinning
Scotland
2020
06
26-27
22:30
22.45
IV
70
3
Georgina Groom
Wick, Pershore
England
2020
06
26-27
22:56
23:10
1
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2020
06
26-27
23.30
00.30
I, IIab, IIIb, IVb
90
3
Lov
Saint Malo
France
2020
06
26-27
23:40
3
Eric Pollock
Burnmouth
Scotland
2020
06
26-27
23:49
00:14
20
3
George Anderson
Wokingham, Berkshire
England, UK
2020
06
27-28
00:50
02:40
I, IIab, IIIab, IVac, V
23
3
P.P. Hattinga Verschure
Deventer
Netherlands
2020
06
28-29
01:00
02:00
II, III
8
2
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
06
29-30
00:50
01:15
I, IIab, IVa, P
12
3
Ken Kennedy
Broughty Ferry, Dundee
Scotland UK
2020
06
29-30
01:02
01:21
II,III
>15
2
Andrea Bali
Zalaegerszeg
Hungary
2020
06
29-30
01:10
01:40
I, II
5
1
Wilfried Bongartz
Swisttal
Germany
2020
06
29-30
01:25
01:45
~8
3
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
29-30
20:30
21:15
I, IIab, IIIa
10
2
Heiko Ulbricht
Herzogswalde, Saxony
Germany
2020
06
29-30
20:30
21:15
I, IIab, IIIa
20
2
Alexander Haußmann
Hörlitz (51.5° N, 14° E)
Germany
2020
06
29-30
20:55
21:15
IIb, IIIa
20
2
S. MacIver
Edinburgh
Scotland
2020
06
29-30
23.00
23.45
IIIa
20
2
T. McEwan
Dalry
Scotland
2020
06
29-30
23:40
23:58
II,III
10
2
Tomasz Adam
Kraków
Poland
2020
06
30-31
20:20
21:50
I, IIa, IIIa
3
2
Tanel Kindsigo
Tartu
Estonia
2020
06
30-31
20:20
00:00
50
4
C. Young
Haddington
Scotland
2020
06
30-31
22:30
23:30
IIb, IIIb
30
3
Pin It